Reklama

Dziennikarz BBC uciekł z Moskwy z powodu "niespotykanej inwigilacji"

Reporter BBC Andriej Zacharow zamieścił w serwisie YouTube nagranie, w którym oświadczył, że czuł się zmuszony do opuszczenia Rosji z powodu "niespotykanej inwigilacji". Dziennikarz uciekł do Wielkiej Brytanii.

Dziennikarz śledczy rosyjskojęzycznego serwisu BBC uciekł z Moskwy do Wielkiej Brytanii ze względu na inwigilację - podaje w poniedziałek Agencja Reutera.

Zacharow określony jako "obcy agent"

W opublikowanym w poniedziałek nagraniu, Andriej Zacharow tłumaczy , że czuł się zmuszony do opuszczenia Rosji z powodu "niespotykanej inwigilacji". 

Dziennikarz został w październiku określony przez rosyjskie władze "obcym agentem". Telewizja BBC zdecydowanie sprzeciwiła się tej decyzji i wystąpiła o jej unieważnienie, jednak została ona podtrzymana.

Zacharow stwierdził w nagraniu, że zauważył, iż jego działalność w Moskwie jest pod obserwacją. Nie przekazał, kto miał go śledzić i nie był pewien, czy powodem było uznanie go za obcego agenta, czy ostatnie dochodzenie, które prowadził w sprawie rosyjskich hakerów.

Reklama

Walka z dziennikarzami

Określenie danej osoby obcym agentem pochodzi z zimnowojennego sposobu prowadzenia polityki. Ci, którzy zostają tak oficjalnie określeni, muszą wyraźnie zaznaczać w każdej informacji, jaką przekazują, że są "obcymi agentami".

Ta sytuacja to ostatni zwrot akcji w rozrachunkach z mediami, które władze w Moskwie uważają za wrogie i wspierane przez obce siły. Dziennikarka BBC Sarah Rainsford opuściła Rosję w sierpniu, gdy odmówiono jej przedłużenia pozwolenia na pracę.

Władze rosyjskie wielokrotnie podkreślały, że dziennikarze i nadawcy określeni jako obcy agenci mogą kontynuować swoją pracę w Rosji. 


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Moskwa | BBC | dziennikarze | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy