Dziecko zakażone ptasią grypą. Pierwszy taki przypadek za oceanem
W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą u dziecka. Kalifornijskie służby medyczne przeprowadziły badania i leczenie profilaktyczne wszystkim osobom, które miały kontakt z zakażonym dzieckiem - zarówno rodzinie, jak i pracownikom oraz podopiecznym żłobka, do którego uczęszczało.
Jak podają amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego (CDPH), dziecko pochodzi z hrabstwa Alameda w rejonie zatoki San Francisco. Ma łagodne objawy i wraca do zdrowia w domu po zastosowaniu leczenia lekami przeciwwirusowymi na grypę.
W ramach środków ostrożności przebadano bliskich członków rodziny dziecka oraz pracowników i podopiecznych żłobka. Wszystkie wyniki okazały się negatywne.
Ptasia grypa u dziecka w USA. Pierwszy taki przypadek
Test przeprowadzony na dziecku początkowo wykrył niski poziom wirusa ptasiej grypy. Sugeruje to, że dziecko prawdopodobnie nie było w momencie badania na tyle chore, by zakażać innych. Kolejny test cztery dni później dał natomiast wynik negatywny.
- To naturalne, że ludzie mają obawy. Na podstawie informacji i danych, którymi dysponujemy, nie sądzimy, aby dziecko mogło aktualnie zakażać innych - powiedział dyrektor CDPH Tomas Aragon i dodał, że "w żadnym kraju od ponad 15 lat nie odnotowano przypadku przeniesienia się ptasiej grypy z człowieka na człowieka".
W oficjalnym oświadczeniu departament zaznaczył, że w rzadkich przypadkach przenoszenia się ptasiej grypy między ludźmi, rozprzestrzenianie się choroby ogranicza się zwykle do niewielkiej liczby osób, mających bliski kontakt z zarażonym.
Epidemia ptasiej grypy. Zjadliwa dla ptaków i bydła
W marcu tego roku odnotowano wybuch epidemii ptasiej grypy wśród ptactwa i krów obejmującej wiele stanów. Jest ona wysoce zjadliwą formą choroby H5N1. Rosnąca w ostatnich latach częstotliwość i różnorodność zakażeń u ssaków sprawiły, że pojawiły się obawy dotyczące zdolności wirusa do adaptacji i jego potencjalnego przenoszenia się między gatunkami.
Istnieją odosobnione i rzadkie przypadki ptasiej grypy u ludzi, ale źródła zakażenia są niejasne. Występowały one zarówno w przeszłości, a obecna epidemia jest monitorowana przez urzędników do spraw zdrowia publicznego od 2022 roku.
"Wliczając ostatnie zakażenie u dziecka, w 2024 roku w Stanach Zjednoczonych zgłoszono 55 zakażeń ptasią grypą H5N1 u ludzi, z czego 29 w Kalifornii" - poinformowało CDC. Centrum przekonuje, że ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest niskie, choć wyższe dla osób pracujących bezpośrednio ze zwierzętami gospodarskimi, w tym ptakami czy bydłem.
Źródło: AFP
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!