Reklama

Reklama

Dyrektor Yad Vashem reaguje na nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy

Jest mi bardzo przykro, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się nie przyjeżdżać na V Światowe Forum Holokaustu - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Yad Vashem w Jerozolimie dyrektor tego instytutu Awner Szalew.

Doszło do niezrozumienia celów, które przyświecają temu wydarzeniu w Yad Vashem w Jerozolimie - dodał.

Dyrektor Yad Vashem podkreślił również, że Instytut ma "zwykle dobre relacje z wszelkimi organizacjami w Polsce i powinniśmy kontynuować to w przyszłości".

Wspólnie z obecnym na konferencji prasowej Mosze Kantorem, przewodniczącym Fundacji Światowe Forum Holokaustu, życzyli prezydentowi Dudzie powodzenia w organizacji w Polsce 27 stycznia obchodów wyzwolenia Auschwitz.

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w piątym Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Decyzję tę uzasadniał faktem, iż organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Reklama

Według organizatorów, podczas forum ma zabrać głos czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje alianckie II wojny światowej oraz przywódca państwa sprawcy. Wystąpią zatem prezydent Rosji Władimir Putin, wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Francji Emmanuel Macron, brytyjski książę Karol oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

W obchodach w Jerozolimie udział weźmie 46 szefów państw i rządów.

Zobacz też: Szef MSZ Izraela do Putina: Dziękuję Armii Czerwonej za uwolnienie mojej matki z Auschwitz

List Andrzeja Dudy

Dziś w zagranicznych mediach, m.in. francuskim "Le Figaro", niemieckim "Die Welt", amerykańskim "Washington Post", opublikowano list Andrzeja Dudy. Prezydent wzywa w nim, by pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła.

"Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać i instrumentalizować dla jakichkolwiek motywów" - podkreśla Duda. Więcej tutaj.


Reklama

Reklama

Reklama