Reklama

Reklama

Dyner o zniknięciu Putina

Putin mógł obserwować reakcje na swoje znikniecie wewnątrz Rosji i w państwach zachodnich - twierdzi Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Prezydent Rosji pokazał się dzisiaj pierwszy raz od 11 dni, spotykając się w Sankt Petersburgu z prezydentem Kirgistanu Ałmazbekiem Atambajewem.

Rozmówczyni IAR wyjaśnia, że zniknięcie przywódcy to propagandowe rozwiązanie znane jeszcze z czasów Iwana Groźnego. - On też zniknął jako car, potem dokonał  podsumowania, kto jak się zachowywał przez ten okres i zrobił rozliczenia, część bojarów kosztowało to głowę - mówi Anna Maria Dyner. Ekspertka przypuszcza, że tym momencie może być tak samo. - Putin popatrzył, jak się układa polityka wewnętrzna, na kogo faktycznie może liczyć - dodaje. Jej zdaniem, Putin obserwował także sondaże społeczne i reakcje Europy Zachodniej.
Jak podkreśla Anna Maria Dyner, w wielu państwach wyolbrzymione zostały obawy dotyczące tego, co by było, gdyby Putina zabrakło. Ekspertka podkreśla, że Rosja na czele z Władimirem Putinem jest nieprzewidywalna, ale w znajomy sposób. - Mniej więcej wiemy, jaką politykę prowadzi Władimir Władimirowicz, a walka o władzę po nim lub jakikolwiek jego następca byłby wielką niewiadomą - wyjaśnia.
Spekulowano, że jedną z przyczyn zniknięcia Putina może być obalenie go przez spiskujących generałów. Jednak ekspertka nie wierzy w tę teorię. Jak mówi, nawet prezydentura Miedwiediewa pokazała, że to Putin rozdawał karty od początku do końca. - W ciągu czteroletniej kadencji Miedwiediewa jego jeden podpis wystarczył, żeby Putin przestał być premierem i skończył swój romans z polityką, tak się jednak nie stało - mówi Anna Maria Dyner. Rozmówczyni IAR nie wyklucza tego, że na Kremlu dochodzi do różnych tarć, ale - jak zaznacza - są to historie znane jeszcze z czasu Związku Radzieckiego.
Władimir Putin skomentował podczas spotkania z prezydentem Kirgistanu swoje znikniecie słowami: "bez plotek będzie nudno".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy