Reklama

Reklama

Dwa potężne, amerykańskie bombowce krążą nad Europą. Szef MON potwierdza

Nad Europą krążą dwa amerykańskie bombowce B-52. Maszyny te są zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Przed godz. 15 jeden z samolotów krążyły nad Litwą, a drugi nad Estonią. Po południu szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że dziś maszyna przybyła do Polski.

Bombowce B-52 wystartowały z bazy Fairford w Wielkiej Brytanii. Przeleciały następnie nad Danią i Szwecją, a następnie doleciały do Estonii. Podczas gdy jedna z maszyn patroluje niebo nad tym krajem, druga porusza się po strefie powietrznej Litwy.

Jest to najprawdopodobniej kolejna misja bombowców USAF B-52 po ich przybyciu do Europy 18 sierpnia na kolejną rotację Bomber Task Force. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy mają one operować u boku sojuszników na całym kontynencie podczas podobnych misji.

Potężne maszyny przyleciały z Minot w Karolinie Północnej do bazy RAF w Fairford w Wielkiej Brytanii.

Reklama

"Współpraca polsko-amerykańska jest coraz ściślejsza. Do Polski przybył dziś bombowiec B-52. Rośnie nasza interoperacyjność i zdolności do obrony wschodniej flanki NATO." - wyjaśnił popołudniu na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. 

Samoloty USA w Europie

Amerykanie zwiększają siły lotnicze w Europie po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. W marcu samoloty F-16 z bazy lotniczej Aviano we Włoszech zostały rozmieszczone w Chorwacji i wzięły udział w ćwiczeniach z chorwackimi myśliwcami MiG-21. W czerwcu F-35 z bazy Vermont Air Gwardii Narodowej wylądowały w Macedonii Północnej, dokonały szybkiego tankowania i wymiany załogi. 

W czerwcu amerykańskie bombowce B-52 z bazy lotniczej Barksdale w Los Angeles przeleciały nad Morzem Czarnym. 

Były stosowane w wojnie wietnamskiej

B-52 to amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu. Oblatany w 1952 roku, stosowany bojowo między innymi w wojnie wietnamskiej i pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej.

Bombowiec ten jest w stanie przenieść 31 500 kg różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny, rakiety) oraz bomby jądrowe.

Reklama

Reklama

Reklama