Reklama

Reklama

​Duda: Trzeba znaleźć obszary wspólnego działania Polski i Niemiec

Trzeba znaleźć obszary, w których Polska i Niemcy na forum europejskim mogą działać wspólnie i odpowiedzieć na pytania, jakie są europejskie wyzwania - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania inaugurującego prace polsko-niemieckiej grupy refleksyjnej.

Inauguracja prac grupy odbyła się z udziałem prezydenta Dudy i prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, który przebywa w piątek w Warszawie z jednodniową wizytą w związku z obchodami 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie. To kontynuacja tych obchodów, w ramach których polski prezydent odwiedził w ostatnich dniach Berlin.

Symboliczne spotkanie

"W moim przekonaniu symboliczne, podwójne spotkanie w Berlinie i Warszawie ma wymiar specyficzny jako pokaz nie tylko dobrosąsiedzkich stosunków polsko-niemieckich, ale także jako przykład dobrego współżycia i współdziałania w Europie" - powiedział prezydent Duda.

Reklama

Dodał, że polska część jubileuszu dotyczy "relacji polsko-niemieckich w pryzmacie europejskim".

"Z wielką radością chcę podkreślić, że inicjatywa, z którą wyszliśmy wspólnie z panem prezydentem podczas mojej poprzedniej wizyty w Berlinie, została zrealizowana - inicjatywa powołania wspólnej polsko-niemieckiej grupy refleksyjnej ds. polityki międzynarodowej. Dziękuję, że ten temat został podjęty przez ministerstwa spraw zagranicznych naszych krajów i ekspertów z obu krajów. Ich praca już się rozpoczęła. Pierwsze spotkanie odbyło się dzisiaj i prowadzi do niezwykle ciekawych wniosków" - podkreślił prezydent Duda.

"Trzeba znaleźć obszary wspólnego działania"

"W istocie sprawa jest bardzo prosta: chodzi o to, aby znaleźć te obszary, w których możemy na forum europejskim działać wspólnie i odpowiedzieć na pytania, jakie są europejskie wyzwania i jakie będą w przyszłości, aby się do nich wspólnie jak najlepiej przygotować pod względem strategicznym" - zaznaczył prezydent. 

Rozmowy o przyszłości

Andrzej Duda powiedział, że wraz z prezydentem Niemiec weźmie w piątek udział również w pierwszej konferencji z serii "Forum Przywództwa".

"Będziemy także właśnie o tych tematach europejskich, o przyszłości i o tym, jak chcemy, aby wyglądała Europa, dyskutować i zakładam, że będzie to pierwsza z cyklu takich konferencji tegoż właśnie forum liderów" - mówił. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy