Reklama

Reklama

Duda: Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę

Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą - mówił w piątek w Kownie prezydent Andrzej Duda. W wystąpieniu podczas konferencji The Idea of Europe tłumaczył, że "Europa musi być zjednoczona i silna", a jej "przyszłość wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej".

Andrzej Duda bierze udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie. 

Po 24 lutego Europa, jaką znaliśmy i jaką budowaliśmy, zmieniła się na zawsze. Wspólne wartości, jak jedność, solidarność, pokój, zaufanie i prymat prawa międzynarodowego - wszystko to zostało poddane trudnej próbie - mówił prezydent.

Podkreślił, że wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję przy pomocy Białorusi sprawiła, że obywatele Europy zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo, przyszłość i pokój. - Mimo to zachowujemy jedność w UE i w ramach NATO. Jesteśmy silni i gotowi, aby odpowiedzieć Rosji - zaznaczył.

Reklama

Zdaniem Dudy Europa powinna dzisiaj wzmacniać swoje zdolności obronne. - Europa musi być zjednoczona i silna - oświadczył.

Europa musi wspierać Ukrainę

 Prezydent wskazywał też, że ukraińskie sukcesy w wojnie zależą nie tylko od męstwa Ukraińców, ale również od skoordynowanego międzynarodowego wsparcia, w tym tego o charakterze wojskowym.

- Bezpieczna Europa to Europa, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą. Rosja, która ponosi klęskę to bezpieczna Ukraina, Polska, Litwa, Łotwa, Rumunia i cała reszta Europy - powiedział Duda.

Kryzys gospodarczy i pandemia

Duda zwracał uwagę, że Europa toczy również walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19, a także próbuje uniezależnić się od rosyjskich surowców. - Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej - ocenił.

- Jesteśmy za integracją europejską, ale integracja europejska musi być prowadzona w sposób rozsądny i przy poszanowaniu opinii, stanowisk i suwerenności oraz równości wszystkich państw członkowskich - powiedział.

Prezydent wskazywał, że o członkostwie w UE marzą Ukraińcy, obywatele państw Bałkanów i Mołdawianie. - Polska wspiera rozszerzanie UE i aspiracje naszych partnerów. Wiemy, że stabilność i bezpieczeństwo w tych państwach wiążą się ze stabilnością i bezpieczeństwem w całej UE - oświadczył Duda.

Reklama

Reklama

Reklama