Reklama

Druga faza ćwiczenia Defender-Europe w Polsce z przerzutem czołgów

Rozpoczyna się druga faza trwających od kilkunastu tygodni manewrów amerykańskich wojsk pod kryptonimem Defender-Europe. Tym razem do Polski zostaną przetransportowani żołnierze i sprzęt z amerykańskiej ciężkiej jednostki pancernej. Na dzisiejsze popołudnie zostało też zaplanowane spotkanie ministra obrony Mariusza Błaszczaka z sekretarzem sił lądowych USA Ryanem McCarthym.

W ramach kolejnej odsłony Defendera tym razem na polskich poligonach pojawia się wozy Bradley i ciężkie czołgi Abrams. Większość sprzętu dotrze na poligon w Drawsku Pomorskim dzisiejszej nocy.

Kilkadziesiąt sztuk amerykańskiego sprzętu pierwotnie miało brać udział w ćwiczeniach na terenie Niemiec, ale ze względu na koronawirusa manewry zmodyfikowano i zmniejszono liczbę szkolących się żołnierzy do pół tysiąca. Dowodzenie nad ćwiczeniami przejmie amerykańska Pierwsza Dywizja Kawalerii Pancernej. Żołnierze zza oceanu spędzą w Polsce ponad miesiąc.

Reklama

Zaplanowali wspólne manewry z polskimi brygadami zmechanizowanymi z Międzyrzecza i Szczecina.

W pierwszej fazie zmodyfikowanego Defender-Europe 20 na drawskim poligonie szkoliło się około sześciu tysięcy amerykańskich i polskich żołnierzy. Manewry odbywały się przez prawie cały czerwiec.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy