Reklama

Reklama

Drogi z maseczek i rękawiczek. Drugie życie pandemicznych odpadów

Asfalt wyższej jakości można uzyskać dzięki wykorzystaniu zużytych maseczek i jednorazowych rękawiczek wykorzystanych w związku z pandemią - to wnioski do jakich doszli włoscy eksperci. Naukowcy z trzech uniwersytetów pracują nad wykorzystaniem odpadów do produkcji wzmocnionej nawierzchni drogowej.

Nad linią produkcji asfaltu, wzmocnionego dzięki materiałowi uzyskanemu z recyklingu maseczek i rękawiczek pracują eksperci z uniwersytetów w Viterbo oraz Bergamo i uczelni E-Campus. Projekt ten finansowany jest przez włoskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej.

Naukowcy postanowili dać drugie życie ogromnym ilościom środków ochrony osobistej, używanym od dwóch i pół roku, gdy zaczęła się pandemia.

Drogi z maseczek i rękawiczek

"Zadaliśmy sobie pytanie, co można zrobić z naszymi zużytymi maseczkami i rękawiczkami, jeśli chcemy, aby nie były traktowane jako śmieci nieprzeznaczone do segregacji. Dzięki naszemu projektowi mogą być wykorzystywane do produkcji nawierzchni drogowej" - powiedział dziennikowi "La Repubblica" badacz Marco Marconi z uniwersytetu w Viterbo. 

Reklama

Podkreślił, że rozdrobnione maseczki i rękawiczki dodawane są do mieszkanki kruszywa i bitumu jako materiał wzmacniający.

"A to oznacza - wyjaśnił - dłuższą trwałość nawierzchni drogowej, mniejsze wykorzystanie surowców, oszczędności, a także korzyści dla środowiska".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy