Reklama

Reklama

Dramatycznie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w Pekinie

Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie przekroczyło poziom bezpieczny dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że wskaźniki stężenia cząstek szkodliwych w powietrzu jest tak duże, że dzieci i osoby starsze nie powinny opuszczać domów. Chińskie władze prawdopodobnie zaniżają i tak wysokie wskaźniki zanieczyszczenia.

Według standardów WHO, wskaźnik ten nie powinien przekraczać 25 mikrogramów na metr sześcienny. Zakłada się, że powietrze jest niezdrowe od 100 mikrogramów, a powyżej 300, dzieci i osoby w podeszłym wieku nie powinny nim oddychać.

Oficjalne dane mówią, że w Pekinie poziom zanieczyszczenia przekroczył 400 mikrogramów na metr sześcienny. Nieoficjalne wyniki pomiarów w ambasadzie USA to nawet 800 mikrogramów na metr sześcienny. Amerykanie nie podają jednak tych danych do publicznej wiadomości, ponieważ w ubiegłym roku chińskie władze poprosiły ambasadę USA, by zachowała te pomiary dla siebie.

Reklama

Brudne powietrze powoduje zwiększenie liczby infekcji górnych dróg oddechowych, choroby serca i większą śmiertelność z powodu raka płuc. Wśród najczęściej spotykanych zanieczyszczeń wymienia się pyły oraz dwutlenek węgla. Według ekspertów jest to skutek uboczny intensywnego rozwoju gospodarczego Chin i zaniedbań w polityce ekologicznej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy