Reklama

Reklama

Dostawy myśliwców F-35 wstrzymane. Media: Powodem jeden komponent

Według informacji zagranicznych mediów w Stanach Zjednoczonych wstrzymano zatwierdzanie nowych myśliwców F-35. Pentagon miał podjąć taką decyzję, by sprawdzić, czy pochodzący z Chin komponent jednej z części silnika spełnia wymagania prawne.

Jak podaje agencja Reutera, przerwę w zatwierdzaniu nowych myśliwców F-35 zarządzono w ostatnich dniach. Powodem jest konieczność ustalenia przez regulatorów czy pochodzący z Chin stop metalu, z którego wykonano magnes zastosowany w pompie silnika, spełnia regulacje dotyczące importu części z zagranicy.

F-35 wstrzymane. Media: Powodem część z Chin

 Według źródeł Reutera część ta nie składa się na żaden z wrażliwych systemów, zaś w samolocie są też inne magnesy pochodzące z Chin, które otrzymały aprobatę urzędników.

Główny oficjel Pentagonu, odpowiadający za zakupy dla wojska, William LaPlante powiedział w środę, że F-35 należą do najchętniej zamawianych towarów eksportowych przemysłu obronnego USA, zaś ich produkcja przebiega w szybkim tempie.

Reklama

Jak stwierdził, Finlandia, której zamówienie na 60 myśliwców zostało zatwierdzone w lutym 2022, otrzyma je już dwa lata później. Dodał że "nie wie, czy Finowie są na to gotowi".

Polska zamówiła 32 samoloty w 2020 roku, a pierwsze dostawy mają odbyć się w 2024 r. Te same myśliwce wielozadaniowe najnowszej generacji zamówiły też m.in. Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Kanada i Grecja. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy