Reklama

Donald Trump podpisał rozporządzenie o reformie policji

Prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek (16 czerwca) rozporządzenie o reformie policji. Ma ono spowodować zmianę praktyk stosowanych przy użyciu siły przez amerykańskich funkcjonariuszy oraz zabezpieczać przed rekrutacją do tej służby nieodpowiednich osób.

Rozporządzenie wykonawcze Trump podpisał w trakcie trwających od kilku tygodni w USA protestów wywołanych zabiciem przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda. Jednym z głównych postulatów demonstrujących jest zaprzestanie finansowania policji.

Prezydent we wtorek stwierdził, że nie zgadza się na taki krok. "Amerykanie chcą prawa i porządku" - powiedział podczas ceremonii podpisania rozporządzenia w Ogrodzie Różanym Białego Domu. W obecności funkcjonariuszy Trump podkreślił, że obywatele USA zdają sobie sprawę, że "bez policji panuje chaos".

Reklama

Równocześnie prezydent Stanów Zjednoczonych przekazał kondolencje rodzinom zabitych przez amerykańską policję. Wyraził przekonanie, że ich ofiara nie pójdzie na marne i zaapelował o sprawiedliwość.

"Obniżenie poziomu przestępczości oraz podwyższenie standardów to nie dwa przeciwstawne cele" - powiedział Trump.

Szczegóły rozporządzenia

Prezydenckie rozporządzenie zachęca policję do przyjęcia najnowszych standardów dotyczących użycia siły. Ma zabezpieczać przed rekrutacją do tej służby bez odpowiedniej weryfikacji. Przewiduje również utworzenie bazy danych z informacjami o policjantach, na których złożono skargi dotyczące nadmiernego użycia przemocy.

Rozporządzenie zakazuje również podduszania osób zatrzymanych przez policjantów, o ile życie funkcjonariuszy nie jest zagrożone. Agencja Associated Press zauważa, że znaczna część lokalnych departamentów policji w USA już zakazała takiego sposobu obezwładniania aresztowanych.

Będzie inna propozycja

Nad projektem ustawy dotyczącej reformy policji kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów ma głosować jeszcze w czerwcu. W środę (17 czerwca) swoją ustawodawczą propozycję mają przedstawić republikanie. 

Oczekuje się, że propozycje republikanów i demokratów będą w kilku zapisach tożsame, ale o różnice rozgorzeje polityczny spór. Kością niezgody między partiami pozostaje m.in. kwestia roszczeń prawnych, jakie rodziny ofiar funkcjonariuszy mogą wysuwać wobec policji.

Co mieszkańcy USA sądzą o finansowaniu policji?

Zgodnie z badaniami dla telewizji ABC News 64 proc. Amerykanów sprzeciwia się zaprzestaniu finansowania policji. Wśród Afroamerykanów opowiadający się za tym krokiem stanowią jednak większość. 

Jednocześnie - jak wynika z sondażu dla radia NPR - 67 proc. obywateli USA uważa, że polityka Trumpa w trakcie antypolicyjnych protestów po zabiciu Floyda przyczyniła się do zwiększenia napięć międzyrasowych w USA.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy