Reklama

Reklama

Donald Trump ogłosił nową strategię USA wobec Iranu

"Moim najważniejszym obowiązkiem jako prezydenta USA jest zapewnienie obywatelom tego państwa bezpieczeństwa" - rozpoczął swoje wystąpienie Donald Trump, który w piątek ogłosił nową strategię USA wobec Iranu.

Trump uznał porozumienie nuklearne z Teheranem za polityczne i gospodarcze "koło ratunkowe" rzucone dyktaturze. Dodał, że Iran nie respektuje "ducha" tego układu.

Iran znajduje się pod kontrolą "fanatycznego reżimu" - mówił Trump. "Im dłużej ignorujemy zagrożenie, tym staje się ono coraz poważniejsze" - dodał.

"Ten reżim napędzał przemoc w państwach takich jak Irak, Jemen czy Syria" - wyliczał.

Podkreślił, że "mordercza przeszłość i teraźniejszość" Iranu sprawia, iż nie powinno się lekceważyć jego "złowieszczej wizji przyszłości".

Reklama

Jak zaznaczył prezydent USA, Iran wielokrotnie naruszał umowę. Po raz kolejny podkreślił, że jest to "najgorsze porozumienie w historii USA".

Podczas swojego wystąpienia mówił również, że wiele osób wierzy w ścisłą współpracę Iranu z Koreą Północną.

Umowa - jak podkreślał - miała służyć zapewnieniu bezpieczeństwa i pokoju, ale irański reżim zaognia konflikt na Bliskim Wschodzie.

Ogłaszając nową strategię USA wobec Iranu, podkreślił, że Stany Zjednoczone postawią na współpracę z sojusznikami, obejmującą nakładanie dodatkowych sankcji na Iran w celu zablokowania finansowania terroryzmu.

Zapewnił jednocześnie, że zostaną podjęte wszelkie starania, by zablokować Iranowi wszystkie ścieżki dostępu do broni jądrowej.

Piątkowe przemówienie Trumpa, dotyczące nowej strategii wobec Iranu, jest zwieńczeniem trwających od dłuższego czasu rozmów z doradcami do spraw bezpieczeństwa krajowego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy