Reklama

Reklama

Donald Trump: Modlimy się o sukces nowej administracji

W tym tygodniu zainaugurujemy nową administrację i modlimy się o jej sukces w utrzymywaniu Ameryki bezpiecznej i dostatniej - oświadczył w upublicznionym we wtorek pożegnalnym przemówieniu odchodzący prezydent USA Donald Trump. W jego nagraniu pojawił się też polski wątek.

- Ostatnie cztery lata pracowałem, by właśnie to osiągnąć. Od wielkiej sali muzułmańskich przywódców w Rijadzie, przez wielki plac Polaków w Warszawie, południowokoreański parlament, podium Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Zakazane Miasto w Pekinie i cień Góry Rushmore walczyłem za was, za wasze rodziny, za nasze państwo" - oświadczył.

- Musimy być zawsze krajem nadziei, światła i chwały dla reszty świata - wezwał w niemal 20-minutowym nagraniu z Białego Domu. Jak dodał, "to cenne dziedzictwo, którego musimy strzec w każdym czasie".

- Zrobiliśmy to, po co przyszliśmy i dużo więcej - powiedział odchodzący prezydent.

Reklama

Jednocześnie apelował o spokój i łagodzenie podziałów w społeczeństwie.

"Zbudowaliśmy największy polityczny ruch w tym kraju"

Trump uznał, że obejmując przed czterema laty najwyższy urząd w państwie przychodził jako polityczny "outsider". - Ameryka dała mi tak dużo i chciałem oddać coś z powrotem. Razem z milionami ciężko pracujących patriotów zbudowaliśmy największy polityczny ruch w tym kraju i największą gospodarkę w historii świata - stwierdził.

- W naszej agendzie nie chodziło o prawicę czy lewicę, nie chodziło o republikanów czy demokratów, ale o dobro kraju, całego kraju - tłumaczył.

Podkreślił, że udało mu się obniżyć część podatków, zmniejszyć regulacje oraz "naprawić układy handlowe" i nałożyć "historyczne i monumentalne" cła na Chiny. - Odbudowaliśmy amerykański przemysł, otworzyliśmy tysiące nowych fabryk i przywróciliśmy piękne zdanie "Made in the USA" - powiedział.

Opracowanie szczepionek uznał za "medyczny cud", oceniając że inne administracje nie zrobiłyby tego w ciągu dziewięciu miesięcy.

Za swoje sukcesy uznał utworzenie sił kosmicznych Stanów Zjednoczonych, uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i zawarcie porozumień pokojowych na Bliskim Wschodzie. - To świt nowego Bliskiego Wschodu, a nasi żołnierze wracają do domu. Jestem wyjątkowo dumny, że jestem pierwszym prezydentem od dekad, który nie rozpoczął żadnej wojny - stwierdził.

"Nie szukałem najłatwiejszego kursu"

- Świat nas znów szanuje, proszę nie traćmy tego szacunku. Przywróciliśmy naszą suwerenność, stawiając się za Ameryką w ONZ i wycofując się z jednostronnych światowych porozumień, które nie służyły naszemu interesowi. Państwa NATO płacą teraz setki miliardów więcej niż kilka lat temu, kiedy obejmowałem urząd - mówił.

Prezydent USA wezwał do kultywowania amerykańskich wartości, zaliczając do niej wolność słowa.

Donald Trump tłumaczył, że jako gospodarz Białego Domu "nie szukał najłatwiejszego kursu" oraz "nie szukał ścieżki, za którą dotyka najmniejsza krytyka". - Ruch, który rozpoczęliśmy, dopiero się zaczyna - zapowiedział.

Musimy być zawsze "krajem nadziei, światła i chwały" dla reszty świata" - wezwał w blisko 20-minutowym nagraniu z Białego Domu. Jak dodał, "to cenne dziedzictwo, którego musimy strzec w każdym czasie".

Trump wspomniał o szturmie na Kapitol

Trump mówił wiele o swoich osiągnieciach, o tym, że "ciężko pracował dla narodu amerykańskiego". Przypomniał też, że nie zaczął żadnej nowej wojny oraz że przyjął twardą politykę wobec Chin.

W swoim oświadczeniu Trump nie mówił o prezydencie elekcie Joe Bidenie, wspomniał jednak o szturmie na Kapitol przed dwoma tygodniami. - Wszyscy byli przerażeni atakiem na Kapitol. Przemoc jest atakiem na wszystko, co cenimy jako Amerykanie. Nigdy nie można jej tolerować - powiedział.

Nowej administracji przekazał "najlepsze życzenia".

Podziękował swojej rodzinie, wiceprezydentowi Mike'owi Pence'owi oraz rządowi.

Przypomnijmy, że Donald Trump nie pojawiał się publicznie w ostatnim tygodniu. Jak informują amerykańskie media, oświadczenie zostało nagrane w poniedziałek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy