Reklama

Reklama

Donald Trump chce zredukować liczbę wojsk USA w Niemczech. Kolejny krytyczny list

Plan wycofania z Niemiec 9,5 tys. żołnierzy USA nadal krytykowany jest przez republikanów w Kongresie. W opublikowanym we wtorek (23 czerwca) liście sześciu republikańskich członków Izby Reprezentantów zaapelowało do prezydenta, by przemyślał swoją decyzję w tej sprawie.

Na początku ubiegłego tygodnia prezydent Donald Trump potwierdził, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys. 5 czerwca dziennik "Wall Street Journal" jako pierwszy napisał, że Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy, ograniczając ich łączną liczbę w tym kraju do 25 tys.

Kongresmeni ostrzegają prezydenta

Sześciu republikańskich kongresmenów, członków komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, na czele z Michaelem McCaulem, ostrzegło w liście do prezydenta, że wycofanie części wojsk USA z Niemiec może wzmocnić prezydenta Rosji Władimira Putina.

Reklama

"To nie czas na takie działania" - podkreślili. Ich zdaniem, wycofanie amerykańskich żołnierzy z Niemiec może zaszkodzić bezpieczeństwu USA, a także sprawić, że sojusznicy z NATO zwątpią w "zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w nasze kolektywne bezpieczeństwo".

Republikańscy kongresmeni ostrzegli także, że wrogowie, tacy jak Rosja i Chiny, wykorzystają każde "pęknięcie" w Sojuszu Północnoatlantyckim.

To nie pierwszy taki list

Decyzja o ograniczeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech spotkała się z krytyką Partii Demokratycznej oraz części parlamentarzystów Partii Republikańskiej. Już wcześniej grupa 22 kongresmenów związanych z GOP w liście do prezydenta napisała, że "taki krok znacząco zaszkodzi amerykańskiemu bezpieczeństwu oraz wzmocni pozycję Rosji naszym kosztem".

Amerykański przywódca w trakcie swojej prezydentury wielokrotnie deklarował konieczność ograniczenia zaangażowania wojskowego USA na świecie. Zadecydował m.in. o wycofaniu części wojsk Stanów Zjednoczonych z Syrii.

Donald Trump wielokrotnie też krytykował Niemcy za to, że przeznaczają zbyt mało pieniędzy na obronność. Według mediów, część amerykańskich sił miałaby być przerzucona do Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy