Reklama

Reklama

Do Włoch nadciąga antycyklon. W Hiszpanii i Portugalii ogień trawi lasy

Nad Włochy nadciąga apokalipsa. Tak nazwano antycyklon afrykański - zjawisko pogodowe, które przyniesie po bardzo gorącym weekendzie kolejną falę upałów. Szczególnie dotkliwe będą one w miastach regionów Lombardia i Emilia-Romania. Wysokie temperatury dotykają też Hiszpanię oraz Portugalię, sprzyjając rozprzestrzenianiu się pożarów. Ostatniej doby ogień strawił ponad 20 tysięcy hektarów lasów i nieużytków rolnych w regionach przygranicznych.

35-36 stopni - to temperatury notowane we Włoszech w weekend, o 6-7 stopni wyższe niż wynosi średnia połowy lipca.

Kulminacyjna fala gorąca spodziewana jest w środę. Według zapowiedzi meteorologów na Nizinie Padańskiej na północy temperatury osiągną 40-42 stopnie.

Lokalnie będą one występować też w Toskanii, Umbrii i w Lacjum.

Najwyższe temperatury prognozowane są między innymi dla Mediolanu, Mantui, Lodi i Cremony w Lombardii oraz dla Reggio Emilia w Emilii-Romanii, a także dla Werony i Turynu.

Fala upałów we Włoszech. Zagrożone lodowce

Meteorolog Mattia Gussoni, cytowany przez dziennik "La Stampa", podkreślił, że wraz ze wzrostem temperatur w górach jeszcze bardziej zagrożone są lodowce. To szczególnie sugestywne ostrzeżenie dwa tygodnie po katastrofie w masywie Marmolada w Dolomitach, gdzie w wyniku oberwania się bloku lodowca zginęło 11 osób.

Reklama

Jak zauważył Gussoni, obecna tendencja klimatyczna może doprowadzić do tego, że jeszcze w tym wieku zniknie większość lodowców we Włoszech.

Płoną hiszpańskie i portugalskie lasy

Trudna sytuacja jest również w Hiszpanii i Portugalii.

Fala upałów, która trwa w tym pierwszym kraju od ubiegłej niedzieli, spowodowała tylko w ciągu pierwszych pięciu dni śmierć 237 osób - poinformował podlegający ministerstwu zdrowia Instytut Zdrowia Carlos III. Podczas maksymalnego szczytu fali w czwartek odnotowano 93 zgony z powodu rekordowo wysokich temperatur.

Z kolei ostatniej doby pożary strawiły ponad 20 tysięcy hektarów lasów i nieużytków rolnych w regionach przygranicznych z Portugalią.

Jak podał w sobotę wieczorem Andre Fernandes z obrony cywilnej Portugalii, spośród blisko 90 pożarów występujących po portugalskiej stronie granicy najszybciej żywioł postępuje w okolicach miasta Chaves.

Z informacji portugalskich służb wynika, że do sobotniego wieczora potwierdzono dwie ofiary śmiertelne oraz cztery osoby ciężko ranne. Największą trudność w walce z żywiołem stanowią tropikalne upały. Portugalscy meteorolodzy potwierdzili, że w trzynastu miejscowościach w ostatnich dniach wystąpiły rekordowe temperatury powietrza.

Po hiszpańskiej stronie granicy tylko podczas ostatniej doby spłonęło 14 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych. Najbardziej doświadczonymi przez żywioł wspólnotami autonomicznymi Hiszpanii są Galicja, Kastylia i Leon, Estremadura oraz Andaluzja.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy