Reklama

Reklama

Die Welt: Rekordowa imigracja z krajów UE do Niemiec. Polacy w czołówce

Niemiecki dziennik chwali pracowitość i zaradność unijnych migrantów i dziwi się, że akurat Polacy mogli stać się problemem dla brytyjskich eurosceptyków. W 2015 roku do Niemiec przybyło prawie 150 tys. Polaków.

Fakt, że w debacie o Brexicie, ze wszystkich możliwych imigrantów w Wielkiej Brytanii akurat Polacy wskazywani są jako problem, jest dla Niemców trudny do pojęcia - czytamy w niemieckim dzienniku.

Korzyści z imigracji

"Die Welt" podkreśla, że w Niemczech dowcipy o Polakach kradnących auta należą do przeszłości, a gdy mowa o 1,7 mln polskich imigrantów, prawie nikt nie kojarzy ich z przestępczością, bezrobociem czy problemami kulturowymi. Inaczej sprawa ma się w Wielkiej Brytanii, gdzie "polski hydraulik" uosabia niechcianego przybysza ze wschodnich czy południowych rubieży UE.

Brytyjscy ekonomiści mogli do woli wyliczać korzyści, jakie przynosili gospodarce ci pracowici ludzie, a mimo to ta rzekomo "nadmierna migracja w ramach UE" wywołała obawy, które doprowadziły do zwycięstwa eurosceptyków - pisze niemiecki dziennik.

Reklama

Problemem dla Brytyjczyków nie są uciekinierzy, którzy w 2015 roku złożyli 39 tys. wniosków azylowych, co w obliczu 330 tys. imigrantów netto (przybysze minus ci, którzy wyjechali) nie jest znaczącą wielkością. Imigrantów z UE - bo to oni kłują w oczy - było 184 tys. (netto).

W sumie w 2015 roku na Wyspy przybyło 382 tys. osób z krajów UE, co daje Wielkiej Brytanii drugie miejsce na liście ulubionych celów migracji.

Ulubiony cel migrantów: Niemcy

Rekordy biją Niemcy - podkreśla "Die Welt" w oparciu o dane Federalnego Urzędu Migracji. Do Niemiec trafiło 685.485, a wyemigrowało 303.036 osób.

Największą grupę stanowili Rumuni (174.779), a na drugim miejscu uplasowali się Polacy (147.910). Kolejne grupy, liczące po kilkadziesiąt tysięcy, przybyły z Bułgarii, Chorwacji, Węgier. W sumie przybysze ze wschodniej Europy stanowili 4/5 wszystkich unijnych migrantów. Niemcy nadal są jednak atrakcyjne także dla "starych" krajów UE, zwłaszcza tych dotkniętych kryzysem i wysokim bezrobociem, jak Włochy, Grecja czy Hiszpania.

W Niemczech mieszka 4,1 mln imigrantów z krajów UE. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania z liczbą 3,1 mln. 90 proc. unijnych imigrantów w Niemczech to ludzie w wieku produkcyjnym. Są na ogół młodzi, dobrze wykształceni i pobierają mniej zasiłków niż ci spoza UE. Państwową pomoc dostaje zaledwie 440 tys. osób.

Więcej imigrantów niż narodzin

Ubiegły rok był rekordowy dla Niemiec, jeśli chodzi o ogólną liczbę migrantów. W sumie, wraz z uchodźcami, przybyło tu 1,14 mln osób. Tym samym imigrantów było więcej niż urodzonych dzieci (738 tys.) - wynika z raportu Federalnego Urzędu ds. Migracji. Raport podkreśla też, że z 81 mln mieszkańców Niemiec co piąty ma zagraniczne pochodzenie, zaś wśród dzieci poniżej 10 roku życia ma je co trzecie dziecko.

Czy Niemcy ograniczą świadczenia?

"Die Welt" przypomina, że aby zapobiec dyskusji podobnej jak ta w Wielkiej Brytanii, minister pracy Andrea Nahles (SPD) chętnie ograniczyłaby świadczenia socjalne dla imigrantów z Unii. Projekt ustawy jest obecnie sprawdzany przez Federalny Trybunał Konstytucyjny.

Autor zaznacza, że w debacie o Brexicie premier Cameron chwalił się zgodą Brukseli na ograniczenie świadczeń dla imigrantów i na odsyłanie ich do domu, jeśli w ciągu 6 miesięcy nie znajdą pracy. "Dla zwolenników wyjścia z Unii było to jednak za mało" - konkluduje gazeta.

Monika Sieradzka/Redakcja Polska Deutsche WelleWasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy