Reklama

Reklama

Dialog Petersburski. "Nadzwyczaj trudne okoliczności spotkania"

W czwartek w Poczdamie zebrał się ponownie Dialog Petersburski - niemiecko-rosyjska platforma dla kontaktów między społeczeństwami obu krajów. Rozmowy wznowiono po rocznej przerwie spowodowanej kryzysem w relacjach miedzy Niemcami a Rosją, wywołanym aneksją Krymu.

Wybraliśmy na motto konferencji hasło "Modernizacja szansą dla wspólnego europejskiego domu" - powiedział szef niemieckiej delegacji Ronald Pofalla przed rozpoczęciem obrad. Jak podkreślił, uczestnicy świadomie nawiązali do terminu ukutego przez Michaiła Gorbaczowa, aby zaznaczyć, że nie chcą ograniczać tematyki tylko do codziennych problemów.

"Okoliczności naszego spotkania są nadzwyczaj trudne, być może najtrudniejsze w całym minionym ćwierćwieczu" - ocenił niemiecki polityk, uważany za bardzo bliskiego współpracownika kanclerz Angeli Merkel. Jak wyjaśnił, oba rządy reprezentują całkowicie odmienne poglądy w kluczowych sprawach - Krymu, wschodniej Ukrainy czy Syrii. Uznaliśmy jednak, że jeśli społeczeństwa nie będą w stanie ze sobą rozmawiać, to dialog będzie niemożliwy - dodał.

Reklama

Jednym z tematów obrad ma być wymiana młodzieży. Rok 2016 ma być Niemiecko-Rosyjskim Rokiem Młodzieży. Uczestnicy dialogu chcą też rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. W dyskusji ma uczestniczyć posłanka Zielonych Marieluise Beck, znana z bardzo krytycznych poglądów wobec polityki rosyjskiej.

Przewodniczący ze strony rosyjskiej, były premier Wiktor Zubkow przyznał, że relacje niemiecko-rosyjskie znajdują się w kryzysie. Za duży sukces uznał zorganizowanie mimo trudności spotkania w Poczdamie.

Zapowiedział rozszerzenie dialogu na dodatkowe tematy - ochronę zdrowia i ekologię. 

Inicjatywa Schroedera i Putina

Przedstawiciele obu krajów spotykają się w ramach Dialogu Petersburskiego po raz 14. W zeszłym roku planowane w Soczi spotkanie nie odbyło się. Strona niemiecka ostro krytykowała program Dialogu i skład jego uczestników, zarzucając stronie rosyjskiej wykluczanie z dyskusji osób i organizacji o poglądach odbiegających od oficjalnej linii rządu. Pod naciskiem opinii publicznej rząd niemiecki dokonał wymiany przewodniczącego. Oskarżanego o prorosyjską postawę ostatniego premiera NRD Lothara de Maiziere’a zastąpił zaufany Merkel - były szef urzędu kanclerskiego, Pofalla.

W Poczdamie do piątku obradować będzie 200 polityków, biznesmenów, naukowców i ludzi kultury.

Dialog Petersburski powstał w 2001 roku z inicjatywy ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera oraz prezydenta Władimira Putina.

Z Poczdamu Jacek Lepiarz

Reklama

Reklama

Reklama