Reklama

"Der Spiegel": Szykowali zamachy? Zatrzymano trzech Syryjczyków

Niemiecka policja zatrzymała w czwartek trzech Syryjczyków podejrzanych o przygotowywanie na zlecenie Państwa Islamskiego (IS) zamachów terrorystycznych na terenie Niemiec - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Czwarty członek grupy znajduje się w więzieniu we Francji.

Jak informuje "Der Spiegel" polecenie zatrzymania podejrzanych wydał prokurator generalny Niemiec Peter Frank. Do zatrzymań doszło na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii i jednego z landów na wschodzie Niemiec.

Plan terrorystów przewidywał atak na cele w śródmieściu Duesseldorfu. Dwóch zamachowców miało się wysadzić w powietrze, a pozostali otworzyć ogień do przechodniów - podał "Der Spiegel".

Prokurator generalny potwierdził informację podana przez tygodnik, zastrzegł jednak, że podejrzani nie zamierzali dokonać zamachu w najbliższym czasie.

Reklama

W zamachu miały uczestniczyć cztery osoby. Dwóch Syryjczyków przedostało się w 2014 roku z Syrii do Turcji, a nastepnie szlakiem bałkańskim do Niemiec. Do tej dwójki przyłączyło się dwóch kolejnych Syryjczyków. Jeden z nich mieszkał w Niemczech od 2014 roku i działał jako ekspert od materiałów wybuchowych organizacji terrorystycznej al-Nusra.

Jeden z terrorystów wyjechał po zamachach w Brukseli w styczniu do Francji i ujawnił plany zamachu. Francuskie władze poinformowały niemieckich kolegów. Niemiecka policja uznała informacje za przekonujące i zatrzymała podejrzanych - pisze "Der Spiegel".

Z Berlina Jacek Lepiarz

 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy