Reklama

Demokraci zyskali jeden mandat senatorski. Radość w Georgii

Demokratyczny senator Raphael Warnock uzyskał reelekcję w wyścigu o mandat ze stanu Georgia - podała telewizja NBC News, powołując się na częściowe wyniki w drugiej turze wyborów. Zwycięstwo polityka oznacza, że demokraci będą mieć 51 mandatów w 100-miejscowym Senacie. To o jeden więcej niż przed tegorocznymi wyborami.

Po podliczeniu głosów z 97 proc. komisji wyborczych Raphael Warnock - pastor kościoła baptystów w Atlancie - wysunął się na prowadzenie z przewagą 1,2 punktu procentowego nad byłą gwiazdą futbolu amerykańskiego Herschelem Walkerem. Według NBC News pozostałe do przeliczenia głosy zdecydowanie faworyzują demokratę.

Zwycięstwo Warnocka oznacza, że przez najbliższe dwa lata rozkład sił w Senacie będzie wynosił 51-49 dla demokratów. Obecnie jest to 50-50, lecz decydujący głos ma wiceprezydent USA Kamala Harris, co zapewnia demokratom większość. 

Reklama

Zwiększony stan posiadania pozwoli partii prezydenta przejąć pełnię władzy w komisjach, a także uprawnienia do wzywania świadków do składania zeznań lub dokumentów, co ma znaczenie w kontekście ewentualnych śledztw parlamentarnych. Ułatwi też to zatwierdzanie kandydatów prezydenta na sędziów federalnych i na stanowiska dyplomatyczne.

Mimo zwycięstwa w Senacie demokraci stracili większość w Izbie Reprezentantów, gdzie od stycznia republikanie będą mieć 222 mandaty, zaś demokraci - 213.

Sport przegrywa z kościołem wyścig do Senatu

Warnock to pastor kościoła baptystów w Atlancie, w którym kiedyś kazania wygłaszał Martin Luther King. Do Senatu dostał się w 2020 r. w ramach wyborów uzupełniających, stając się pierwszym czarnoskórym senatorem z Georgii. Walker, również Afroamerykanin, to była gwiazda futbolu amerykańskiego i właściciel firmy cateringowej, którego kandydaturę od początku promował były prezydent Donald Trump.

Wtorkowa druga tura była konieczna po tym, jak 8 listopada żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych 50 proc. głosów. Ich wyścig był "najdroższym" pojedynkiem wyborczym w kraju; tylko na kampanię w samej drugiej turze obie partie przeznaczyły łącznie ponad 80 mln dolarów.

USA: Demokraci wygrywają wybory do Senatu

Kampania w Georgii była też jedną z najbardziej kontrowersyjnych, głównie dzięki sprawom obyczajowym związanym z Walkerem, który był oskarżany m.in. o płacenie za aborcję swoim partnerkom (Walker stanowczo wypowiada się przeciwko aborcji) i przemoc domową.

Zwycięstwo Warnocka jest już kolejną wygraną kandydatów demokratów w stanie, który do niedawna był uważany za solidnie konserwatywny. W 2020 r. Joe Biden został pierwszym od prawie 20 lat politykiem demokratów, który wygrał w tym stanie wybory na prezydenta.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | senatorowie | wybory | Demokraci (USA) | Raphael Warnock

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy