Reklama

​Delfiny jak ludzie? Naukowcy uważają, że mają cechy osobowości zbieżne z naszymi

Ostatni wspólny przodek delfinów i człowieka żył około 95 mln temu, jednak - zdaniem naukowców - mimo upływu czasu nadal mamy wiele wspólnego. I to pomimo ewolucji w skrajnie różnych środowiskach. Właśnie opublikowano badania dotyczące struktury osobowości delfinów. Wyniki są interesujące.

Dr Blake Morton, wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Hull i główny autor badania, opublikowanego w "Journal of Comparative Psychology" podkreśla, że delfiny to wspaniały obiekt do badań.

- Podobnie jak naczelne, delfiny są inteligentne i towarzyskie. Doszliśmy do wniosku, że jeśli czynniki takie jak inteligencja i stadność wpływają na osobowość, to delfiny powinny mieć podobne cechy osobowości jak naczelne - stwierdził Morton, cytowany przez "The Guardian".

Badanie objęło próbę 134 delfinów butlonosych, rozsianych w ośmiu ośrodkach na całym świecie. Osobowość każdego egzemplarza oceniali pracownicy konkretnej placówki naukowej. Wyniki badań wykazały zbieżność pewnych cech osobowości, do których należały przede wszystkim ciekawość i towarzyskość tych ssaków.

Reklama

Jak zwraca uwagę Morton, delfiny, podobnie jak wiele naczelnych, mają mózgi, które są znacznie większe niż to, czego potrzebują ich ciała do podstawowych funkcji organizmu. - Ten nadmiar materii mózgowej zasadniczo wzmacnia ich zdolność do bycia inteligentnymi, a inteligentne gatunki są często bardzo ciekawskie - podkreśla naukowiec.

Po co porównywać psychikę człowieka i zwierzęcia?

Najpowszechniej akceptowany model osobowości człowieka jest definiowany przez pięć cech, które są replikowane wszędzie w osobowości człowieka, niezależnie od środowiska. Cechy te można podsumować jako otwartość, sumienność, ekstrawersja (skłonność do kierowania uwagi i zainteresowań na świat zewnętrzny), ugodowość i neurotyczność (niezrównoważenie emocjonalne, niska odporność na stres, skłonność do stanów lękowych). 

Jak informuje "The Guardian", wiele dotychczasowych badań dotyczyło zakresu, w jakim te cechy są wspólne dla naczelnych, grupa badawcza na czele której stał Morton postawiła sobie za cel przyjrzenie się tym inteligentnym zwierzętom w zupełnie innych okolicznościach.

Eksperci wykazali, że osobowości delfinów są bardzo podobne do ludzkich, jednak nie są one identyczne. Morton podkreśla, że badacze nadal nie wiedzą, dlaczego osobowość ludzi sprowadza się do pięciu wspomnianych przymiotów i dlatego porównują psychikę człowieka z innymi zwierzętami. Chcąc dowiedzieć się, co nas łączy i dlaczego.

Badanie dotyczące struktury osobowości u delfinów butlonosych rozpoczęło się w 2012 roku. Wzięły w nim udział ośrodki naukowe z kilku krajów - Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Francji, Bahamów i Kajmanów. 

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama