Reklama

Delegacja UE odwołuje obchody Dnia Europy. Powodem prawicowy minister

Delegacja Unii Europejskiej w Izraelu odwołała przyjęcie dyplomatyczne z okazji Dnia Europy - podała agencja Reutera. Powodem była spodziewana obecność skrajnie prawicowego izraelskiego ministra Itamara Ben-Gewira.

Informacja o odwołaniu Dnia Europy w Izraelu ukazała się w poniedziałek. "Niestety, w tym roku zdecydowaliśmy się odwołać przyjęcie dyplomatyczne" - podała delegacja na Twitterze.

Izrael. Dzień Europy odwołany z powodu Itamara Ben-Gwira

"Nie chcemy oferować platformy dla kogoś, kogo poglądy są sprzeczne z wartościami, za którymi opowiada się UE" - dodano.

Chodzi o Itamara Ben-Gewira, izraelskiego ministra bezpieczeństwa. Polityk funkcję tę pełni od grudnia 2022 roku. 

Kontrowersyjny polityk Itamar Ben-Gewir

Ben-Gewir jest liderem radykalnie prawicowej partii Żydowska Siła. Już w pierwszych miesiącach po objęciu stanowiska ministra polityk zasłynął kontrowersjami.

Reklama

W styczniu Ben-Gewir wydał rozkaz usunięcia flag Palestyny z miejsc publicznych. Decyzja polityka w rządzie Benjamina Netanjahu spotkała się z oburzeniem.

Było to pokłosie uroczystości, mających znamiona manifestacji, w mieście Ara - gdzie z honorami witano więzionego przez 40 lat Karima Younisa. Ben Gewir nakazał policji zapobieganie publicznym uroczystościom w Ara, podkreślając, że takie uroczystości "stanowią wsparcie dla terroryzmu". 

- Nie może być tak, że osoby łamiące prawo wymachują flagami terroru, podżegają i wspierają terroryzm, dlatego nakazałem usunięcie flag wspierających terroryzm z przestrzeni publicznej - podkreślił minister bezpieczeństwa wewnętrznego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Unia Europejska | Izrael | dzień europy

Reklama

Reklama

Reklama