Decyzja tuż przed wizytą w Polsce. Ambasador Węgier wycofany
Węgry zdecydowały o wycofaniu ambasadora w Warszawie - przekazała minister spraw zagranicznych Anita Orban. "Nowa era wymaga nowego podejścia (...). Tylko nowa osoba będzie w stanie wiarygodnie i konsekwentnie realizować odnowioną linię polityki zagranicznej" - podkreśliła. Decyzja zapadła na dzień przed rozpoczęciem wizyty Petera Magyara w Polsce.

W skrócie
- Węgry odwołały swojego ambasadora w Warszawie w związku z planowanymi zmianami w polityce zagranicznej.
- Nowy premier Węgier Peter Magyar w najbliższych dniach odwiedzi Polskę, spotykając się z najważniejszymi przedstawicielami władz.
- Po zakończeniu wizyty w Polsce premier Węgier uda się do Wiednia, a następnie wróci do Budapesztu.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii, otwiera się w nowym oknie
"Relacje węgiersko-polskie znajdują się u progu nowego etapu. W najbliższych dniach delegacja wysokiego szczebla z Węgier przyjedzie do Polski, a naszym wspólnym celem będzie zbudowanie nowych podstaw naszej współpracy" - czytamy w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Anity Orban.
Jak zaznaczyła polityk, "nowa era wymaga nowego podejścia". "Z tego powodu podjęłam decyzję o wycofaniu ambasadora Węgier w Warszawie. Tylko nowa osoba będzie w stanie wiarygodnie i konsekwentnie realizować odnowioną linię polityki zagranicznej" - dodała.
Od 2024 roku ambasadorem Węgier nad Wisłą był Istvan Ijgyarto.
Węgry odwołały ambasadora w Warszawie. Zwrot przed wizytą Magyara
Decyzja o zmianie przedstawiciela węgierskiego rządu w Polsce zapadła tuż przed rozpoczęciem wizyty Petera Magyara, nowo powołanego premiera Węgier, nad Wisłą. Szefowi rządu w Budapeszcie towarzyszyć będą najważniejsi ministrowie, w tym Anita Orban.
Polityk przybędzie do Polski we wtorek i odwiedzi trzy miasta: Kraków, Warszawę i Gdańsk. Planuje spotkania z najważniejszymi przedstawicielami polskich władz - w tym m.in. premierem Donaldem Tuskiem oraz prezydentem Karolem Nawrockim.
Decyzja o odwiedzinach w naszym kraju została ogłoszona 13 maja, po zakończeniu pierwszego posiedzenia nowego węgierskiego rządu. Magyar już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał jednak, że w ramach pierwszej zagranicznej podróży po objęciu stanowiska uda się do Warszawy.
Po zakończeniu wizyty w Polsce premier Węgier pojedzie do Wiednia, a stamtąd pociągiem wróci do Budapesztu.










