Reklama

Reklama

"Dar Młodzieży" zawinie do portu w Hongkongu

"Dar Młodzieży", który żegluje dookoła świata w ramach Rejsu Niepodległości, zawinie dziś do portu w Hongkongu. W programie pobytu załogi żaglowca w Chinach są m.in. spotkania z Polonią i przedstawicielami miejscowych władz.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa poinformowała, że przygotowano szeroki program wizyty. Zaplanowane jest spotkanie z władzami lokalnymi, władzami portu i administracją portu. 

Wiceminister dodała, że w Hongkongu jest silna Polonia, która cieszy się z przybycia "Daru Młodzieży". W programie wizyty jest też koncert polskiej grupy saksofonowej, czy lekcja języka polskiego dla dzieci wychowujących się w Hongkongu. 

Zmiana planów

Pierwotnie polska fregata miała zawinąć do Szanghaju. Wizytę w największym porcie świata uniemożliwiły jednak względy organizacyjne. 

Reklama

"Chińska strona organizuje EXPO, a więc wielkie wydarzenie gospodarcze. W związku z tym są specjalne obostrzenia dla wszystkich, w tym dla 'Daru Młodzieży', który jest jednostką zagraniczną. Nie moglibyśmy zrealizować w pełni swojego programu. Względy bezpieczeństwa, specjalne kontrole oraz skrócony czas pobytu skłoniły nas do tego, by wybrać port, który umożliwi nam odpowiednie warunki" - powiedziała Moskwa. 

Wiceminister dodała, że pomimo zmian w planie, 3 listopada w Szanghaju odbędzie się planowane otwarcie biura Portu Gdańsk, w którym weźmie udział podsekretarz stanu Grzegorz Witkowski.

Rejs Niepodległości

Rejs Niepodległości to żegluga dookoła świata polskiego żaglowca "Dar Młodzieży", który w czasie podróży odwiedza 22 najważniejsze porty świata, promuje Polskę i uświetnia stulecie odzyskania niepodległości. W rejsie biorą udział studenci szkół morskich oraz laureaci specjalnego konkursu patriotycznego. 

11 listopada załoga "Daru Młodzieży" będzie świętowała stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w japońskiej Osace. Później fregata przejdzie Pacyfik i odwiedzi porty na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W styczniu "Dar Młodzieży" weźmie też udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy