Reklama

Reklama

Dania wprowadzi zakaz zasłaniania twarzy?

Noszenie burki jest "niezgodne z wartościami społeczeństwa duńskiego" - mówi minister sprawiedliwości. Jak podaje portal "The Independent", rząd duński jest gotowy stać się kolejnym krajem europejskim, który wprowadzi zakaz pełnego zasłaniania twarzy w miejscach publicznych.

Już wkrótce noszenie burki lub nikaby na duńskich ulicach może być powodem do nałożenia grzywny w wysokości tysiąca koron lub nawet dziesięciu tysięcy koron, jeśli kobieta zostanie przyłapana na zabronionych czynie wielokrotnie.

"Nie można pogodzić z wartościami duńskiego społeczeństwa, ani z szacunkiem dla społeczności, faktu ukrywania twarzy w przestrzeni publicznej" - powiedział minister sprawiedliwości Soren Pape Poulsen dla portalu "The Independent". "Zakazem ustalimy, że tutaj, w Danii, okazujemy sobie szacunek i wzajemne zaufanie, spotykając się twarzą w twarz" - argumentuje dodatkowo Poulsen. Nie oznacza to jednak, że rząd zakaże noszenia fantazyjnych przebrań i masek podczas np. Halloween.

Reklama

Jednogłośne zdanie polityków

Pomysł został poparty przez Duńską Partię Ludową, od której zależy przeforsowanie ustawy. Każda z partii koalicyjnych powiedziała w październiku, że poprze zakaz. Nikab, który zakrywa twarz, ale pozostawia widoczne oczy, zostanie w związku z tym zabroniony, podobnie jak burka, która jest najbardziej zakrywająca z maskujących nakryć głowy.

Podobny zakaz obowiązuje już we Francja, Belgi, Holandi, Bułgari i niemieckim kraju związkowym Bawarii. Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy