Reklama

Reklama

Dania rozlokuje 160 żołnierzy na granicy z Niemcami

Duńscy żołnierze mają od piątku wspierać policję przy kontrolach na granicy z Niemcami - poinformowała duńska agencja Ritzau. Kontrole te wprowadzono w styczniu 2016 roku w związku ze wzrostem liczby napływających uchodźców.

Według Ritzau, uzbrojeni żołnierze zostaną rozlokowani na zapleczu i nie będą bezpośrednio uczestniczyć w kontrolowaniu pojazdów. Nie przewiduje się też na razie skierowania ich do terminali promowych w portach Roedby na wyspie Lolland i Gedser na wyspie Falster.   

Chodzi tu o łącznie 160 żołnierzy, którzy przeszli dwutygodniowe specjalistyczne szkolenie. Przez co najmniej trzy miesiące będą pełnić służbę na przejściach granicznych, jak również ochraniać instytucje żydowskie i ambasadę Izraela w Kopenhadze.   

Reklama

Chadecki krajowy premier Szlezwiku-Holsztyna Daniel Guenther oświadczył w środę w trakcie roboczej wizyty w Kopenhadze, że nie żołnierze, ale kontrole graniczne są największym problemem. Premierowi Danii Larsowi Lokke Rasmussenowi powiedział, że "życzymy sobie, by nie był to stan trwały", a do Europy należą otwarte granice. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy