Reklama

Reklama

Dania: Polacy pracujący przy budowie tunelu wywalczyli wynagrodzenie równe Duńczykom

Pracujący w Danii przy budowie tunelu pod cieśniną Bełt Fehmarn Polacy zaprotestowali i wywalczyli podwyżkę płac. Teraz będą otrzymywać wynagrodzenie na takich samych warunkach jak Duńczycy.

Porozumienie zostało zawarte przez związki zawodowe z wykonawcą inwestycji konsorcjum FLC. 

Dania. Strajk 300 robotników trwał tydzień

W ramach protestu 300 robotników, w większości Polaków, pod koniec czerwca na tydzień wstrzymało realizację 18-kilometrowego drogowo-kolejowego tunelu, który ma połączyć duńską wyspę Lolland z niemiecką Fehmarn. Powodem strajku były niższe pensje zagranicznego personelu.

Jak podała duńska telewizja TV2 East, dzięki nowej umowie zbiorowej wszyscy pracownicy zajmujący się pracami betonowymi oraz ziemnymi otrzymają podstawową stawkę za godzinę w wysokości 185 koron (ok. 24 euro). Wcześniej Polacy otrzymywali za godzinę 145 koron (ok. 19 euro).

Reklama

Konsorcjum budowlane: Nie braliśmy pod uwagę narodowości

Konsorcjum budowlane FLC oświadczyło w komunikacie, że "nie istniała różnica w wysokości wynagrodzenia między pracownikami duńskimi a zagranicznymi". - Nie braliśmy pod uwagę narodowości, a pełnione funkcje, na przykład liderzy brygad otrzymują wyższe wynagrodzenie - podkreślił Jess Hansen, który z ramienia FLC prowadził negocjacje.

Protest Polaków wsparły duńskie związki zawodowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy