Reklama

Reklama

Dania: Pierwsza kobieta ukarana za zakrywanie twarzy

Pierwsza kobieta została ukarana w Danii za noszenie w miejscach publicznych chusty zasłaniającej twarz i włosy. Zgodnie z nowym prawem, za noszenie w miejscu publicznym ubrań zakrywających twarz grozi grzywna.

Jak donosi lokalna prasa, 28-letnia kobieta została ukarana po tym, jak wdała się w bójkę z kobietą próbującą zdjąć jej zakrycie z twarzy. 

Na miejsce zdarzenia została wezwana policja, która próbowała nakłonić kobietę do zdjęcia chusty. Ta jednak nie wykonała polecenia, po czym została ukarana grzywną w wysokości tysiąca duńskich koron. 

Nowe prawo wywołało protesty niektórych Duńczyków, a także organizacji broniących praw człowieka. Twierdzą one, że nowe regulacje dyskryminują niektóre osoby. Niektóre muzułmanki zapowiedziały, że nie będą stosować się do zakazu. 

Reklama

W zeszłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka podtrzymał obowiązywanie podobnego zakazu w Belgii. Zdaniem sędziów, "wspólna harmonia" może podważyć prawo jednostki do wyrażania wyznania. Podobne zakazy - całkowite lub częściowe - obowiązują między innymi we Francji, Austrii czy Bułgarii.

Reklama

Reklama

Reklama