Reklama

Reklama

Dania odchodzi od abonamentu RTV

Dania będzie pierwszym krajem w Europie, który zlikwiduje abonament RTV, płacony dotąd obligatoryjnie przez gospodarstwa domowe - pisze w czwartek Reuters, wskazując, że duński rząd zapewnił sobie niezbędne poparcie dla tego rozwiązania.

Rządowa propozycja obejmuje także obcięcie o 20 proc. budżetu największego państwowego nadawcy telewizyjnego i radiowego - DR. Reuters pisze, że zniesienie abonamentu jest odzwierciedleniem zmiany sposobu, w jaki wykorzystywane są współczesne media, a konkretnie wzrostu popularności serwisów streamingowych, takich jak Netflix i HBO.

Centroprawicowy rząd duński i jego sojusznik - Duńska Partia Ludowa - stoją na stanowisku, że opłata abonamentowa stała się za duża i że publiczni nadawcy muszą poprawić efektywność.

Obecnie każde duńskie gospodarstwo domowe płaci rocznie 2527 koron (416 USD) na nadawców publicznych. Ta opłata ma zostać zniesiona stopniowo w ciągu pięciu lat, począwszy od 1 stycznia 2019 r. Nadawcy publiczni będą finansowani z podatków - powiedziała minister kultury Mette Bock.

Reklama

"Media w Danii przechodzą ogromną przemianę. Wymaga to bardziej nowoczesnej polityki medialnej. Musimy zwiększyć różnorodność mediów, jak tego żądają obywatele" - powiedziała w czwartek Bock na konferencji prasowej.

Przeciwnicy obcięcia budżetu nadawców publicznych twierdzą, że odbije się to negatywnie na jakości programów. Wprawdzie wszystkie duńskie partie polityczne zgadzają się na zniesienie opłaty abonamentowej, ale opozycja stoi na stanowisku, że budżetu nadawców publicznych nie powinno się redukować.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy