Reklama

Reklama

Dania: Na posągu Małej Syrenki pojawił się napis "rasistowska ryba"

Przedstawiający postać z baśni Hansa Christiana Andersena posąg Małej Syrenki, jeden z symboli Kopenhagi, został zdewastowany. Pojawił się na nim napis "rasistowska ryba" - poinformowała w piątek 3 lipca agencja AP.

Słowa napisano na kamieniu, na którym siedzi postać Syrenki. Policja nie zidentyfikowała jeszcze sprawców. Nikt też dotąd nie przyznał się do zdewastowania rzeźby.

"Uważamy to za wandalizm i rozpoczęliśmy dochodzenie" - powiedział rzecznik policji w Kopenhadze.

Posąg wielokrotnie niszczony

Posąg dłuta Edvarda Eriksena powstał w hołdzie Andersenowi i kilkakrotnie był już celem wandali. 

107-letnia rzeźba, którą co roku odwiedza milion turystów, została wcześniej zdewastowana m.in. przez protestujących przeciw rzezi wielorybów na Wyspach Owczych. Dwukrotnie odcięto jej głowę.

Reklama

W ostatnich tygodniach, w związku z protestami ruchu Black Lives Matter, w wielu krajach podnoszono temat usunięcia pomników postaci historycznych, które były związane m.in. z handlem niewolnikami i kolonializmem. Jak pisze agencja Reutera, sprawa pomnika Małej Syrenki nie była w tym kontekście poruszana, ale w ubiegłym roku remake filmu animowanego Disneya z 1989 roku o tym samym tytule wywołał kontrowersje po tym, jak afroamerykańska aktorka Halle Bailey została obsadzona w głównej roli.

"Trudno mi dostrzec, co konkretnie jest rasistowskie w baśni "Mała Syrenka" - powiedziała duńskiej agencji prasowej Ritzau Ane Grum-Schwensen, badaczka z Hans Christian Andersen Center na Uniwersytecie Południowej Danii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy