Reklama

Reklama

Czy prezydenta Niemiec przekonał szefów partii?

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przekonywał w czwartek liderów CDU, CSU i SPD - Angelę Merkel, Horsta Seehofera i Martina Schulza do podjęcia rozmów o utworzeniu koalicyjnego rządu. Prezydent chce uniknąć przedterminowych wyborów.

Po zakończeniu ponad dwugodzinnego spotkania, które odbyło się wieczorem w siedzibie głowy państwa - pałacu Bellevue, nie podano żadnych szczegółów. Uczestnicy rozmów chcą najpierw poinformować o przebiegu rozmowy gremia kierownicze swoich partii.

We wcześniejszych wystąpieniach Steinmeier dał wyraźnie do zrozumienia, że po fiasku wcześniejszych prób utworzenia rządu uważa koalicję bloku chadeckiego CDU/CSU z SPD za najlepsze wyjście z obecnej sytuacji. Taka koalicja rządziła Niemcami w minionych czterech latach.

Po przegranych wyborach parlamentarnych 24 września socjaldemokraci doszli do wniosku, że sojusz z chadekami jest dla nich niekorzystny, i zapowiedzieli przejście do opozycji. 

Reklama

W odpowiedzi na sugestie prezydenta, SPD zasygnalizowała gotowość do zmiany decyzji zastrzegając jednak, że decyzję w tej sprawie musi podjąć cała partia. W przyszłym tygodniu odbędzie się zjazd SPD.  

Minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel powiedział w wywiadzie dla telewizji ZDF, że jego partia nie widzi potrzeby nadzwyczajnego pośpiechu. "Nikt nie może oczekiwać, że (rozmowy) przebiegać będą szybko" - zastrzegł polityk SPD. Chadecy muszę jego zdaniem "pokazać, czego chcą".

Merkel prowadziła przez ponad miesiąc rozmowy sondażowe z liberalną FDP i Zielonymi, zerwane blisko dwa tygodnie temu przez liberałów. 

Jeżeli chadekom nie uda się zawrzeć koalicji z SPD, Merkel będzie musiała utworzyć rząd mniejszościowy, lub zgodzić się na przedterminowe wybory.

Szybkiego utworzenia rządu domaga się niemiecki biznes oraz związki zawodowe. Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere zwrócił uwagę, że szybkie powołanie nowego rządu jest ważne także ze względu na bezpieczeństwo kraju.

Z sondażu opublikowanego przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wynika, że większość Niemców (61 proc.) opowiada się za podjęciem przez SPD rozmów o koalicji z CDU/CSU.  

Od ponad miesiąca Niemcy są rządzone przez gabinet komisaryczny, który formalnie ma takie same uprawnienia jak zwykły rząd, lecz w praktyce ma znacznie ograniczone możliwości podejmowania decyzji.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy