Reklama

Reklama

Czwarta grupa polskich biskupów z wizytą Watykanie

W poniedziałek wizytę w Watykanie rozpoczęła przy grobie św. Piotra Apostoła w Bazylice Watykańskiej czwarta grupa polskich biskupów. Wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, zainaugurowała uroczysta msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca.

W czwartej grupie znaleźli się biskupi reprezentujący archidiecezję krakowską z diecezjami: bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezję katowicką z diecezjami: gliwicką i opolską.

W homilii abp Skworc nawiązał do miejsca sprawowania Eucharystii, które świadczy "o ciągłości wiary i kultu, niezmienności ewangelicznej i apostolskiej tradycji oraz żywotności Kościoła, którego kolejne pokolenia wciąż przechodzą po posadzce, którą jest Piotr".

Watykan: Polscy biskupi rozmawiali z papieżem Franciszkiem o nadużyciach seksualnych i migrantach

- Zachowując w sercach codzienne sprawy naszych Kościołów lokalnych, pragniemy najpierw oprzeć się na Skale, na Piotrze i umocnić więź z następcą św. Piotra, i temu, który z woli Ducha Świętego przewodzi nam w porządku miłości i wiary, przedstawić życie naszych diecezji, swoje pasterskie troski, radości i nadzieje - powiedział abp Skworc.

Reklama

Źródło natchnień i zobowiązań

Metropolita katowicki nawiązał do Soboru Watykańskiego II, mówiąc, że "dzisiaj, myśląc z troską o Kościele i szukając najwłaściwszych dróg dla jego świadectwa i posłannictwa w obliczu aktualnych wezwań i wyzwań, możemy zanurzyć się duchowo w tej przestrzeni łaski, którą Duch Święty obdarował Kościół na soborze powszechnym w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku; na soborze, który pozostaje dla ludu Bożego wciąż aktualnym, poniekąd zawsze nowym, źródłem natchnień i zobowiązań".

- Słowo i błogosławieństwo biskupa Rzymu, których oczekujemy, nich nas umocnią w eklezjalnym posłannictwie, na drodze odnowy i nawrócenia osobistego i duszpasterskiego w dialogu ze światem, przez komunię, uczestnictwo i misję w służbie człowiekowi, ku Kościołowi-wspólnocie - zaznaczył hierarcha.

Tradycyjna wizyta ad limina czterech grup polskich biskupów potrwa do końca października. Na jej zakończenie biskupi spotkają się z papieżem Franciszkiem.

Reklama

Reklama

Reklama