Reklama

Reklama

Czołgi Abrams dla Polski. Producent otrzymał zamówienie

Amerykańska firma General Dynamics Land Systems otrzymała zamówienie na dostarczenie 250 czołgów M1A2 SEPv3 Abrams do Polski. Ich wartość to 1,148 mld dolarów. Dostawa czołgów potrwa do 2026 r.

Część z czołgów już w lipcu trafiła do Polski w celach szkoleniowych.

"Jesteśmy zadowoleni, że zostaliśmy wybrani, by dostarczyć te kluczowe zdolności pancerne naszym sojusznikom w Polsce" - powiedział w oświadczeniu wiceprezes koncernu Chris Brown.

Jak dodał, M1A2 SEPv3 Abrams - najnowsza wersja głównego czołgu armii USA - to "najbardziej zaawansowany czołg podstawowy na świecie" i zawiera usprawnienia w komunikacji, kontroli i sile ognia, pancerza oraz oszczędności paliwa.

Departament Stanu USA wyraził zgodę

Departament Stanu już w lutym formalnie wyraził zgodę na sprzedaż Abramsów do Polski. W lipcu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze czołgi dotarły już do kraju w celach szkoleniowych. Wszystkie 250 mają zostać dostarczone do 2026 r.

Reklama

Zobacz też: Czołgi Abrams dla Polski. Jakie mają możliwości?

Wcześniej, w ramach osobnej umowy, na początku przyszłego roku do Polski ma dotrzeć 116 używanych czołgów Abrams w starszej wersji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy