Reklama

Czeski premier przedstawi dziś polskie stanowisko ws. uchodźców

Czeski premier będzie reprezentował Polskę w trakcie popołudniowego szczytu Unii Europejskiej na Malcie. Spotkanie poświęcone jest problemowi uchodźców. Zabraknie na nim polskiej premier, bo Ewa Kopacz składa dzisiaj w Sejmie dymisję rządu.

Wcześniej Kancelaria Premiera przesłała polskie stanowisko do Pragi, a premier Bohuslav Sobotka zadeklarował, że na szczycie na Malcie będzie mówił w imieniu obu krajów.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski mówił, że Warszawa domaga się przede wszystkim wprowadzenia w życie przez unijne kraje tego, co do tej pory zostało już ustalone. - Potrzebne jest jak najszybsze wcielenie w życie całościowego planu, który ma przede wszystkim zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia między uchodźców a ekonomicznych migrantów. Stanowczo sprzeciwiamy się jakimkolwiek dalszym mechanizmom podziału uchodźców. W tej chwili powinniśmy się zająć implementacją tego szczytu. Jasno też zajmujemy stanowisko, w jaki sposób współpracować z Turcją - powiedział Trzaskowski.

Reklama

Unijne kraje zdecydowały wcześniej o podziale między siebie 160 tysięcy uchodźców, którzy są teraz w Grecji i we Włoszech. Do tej pory jednak udało się rozlokować tylko garstkę z nich.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama