Reklama

Czechy: Zmarł Ivan Havel, młodszy brat byłego prezydenta Czech

Nie żyje Ivan Havel, młodszy brat byłego prezydenta Czechosłowacji i Czech Vaclava Havla. O śmierci dysydenta i naukowca poinformował szef Biblioteki Vaclava Havla Michal Żantovsky. Ivan Havel miał 82 lata.

"Zmarł Ivan Havel, człowiek, który nie był zły, zawsze był sobą i zawsze pomagał innym. Dzięki, że byłeś, Ivan" - napisał na Facebooku Żantovsky, jeden z najbliższych współpracowników Vaclava Havla i przyjaciel rodziny. "Już dziś czujemy pustkę, którą po sobie zostawił" - dodał w rozmowie z Czeską Telewizją.

Ivan Havel zajmował się informatyką, sztuczną inteligencją, kognitywistyką i filozofią. Był wykładowcą akademickim, publikował, był redaktorem naczelnym czasopisma naukowego "Wszechświat".

W listopadzie 1989 r. w czasie aksamitnej rewolucji współzakładał szeroki ruch społeczny, który przejmował władzę od komunistów - Forum Obywatelskie. 

Reklama

- Nigdy nie pchał się do przodu. Chciał być wsparciem dla swojego brata, także w czasie, gdy Vaclav Havel był w więzieniu - powiedział Żantovsky.

Ivan Havel w wywiadzie dla agencji CTK w rocznicę swoich 80. urodzin powiedział, że nie martwi się wieloma sprawami. - Szczególnie ta straszna polityka, która się tu dzieje, mnie osobiście aż tak bardzo nie denerwuje, bo pocieszam się, że albo się coś uda, albo tego nie dożyję - wyznał.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy