Reklama

Czechy: Tornado zniszczyło dwie wioski. Są ofiary i ranni

Tornado uszkodziło wiele domów we wsiach Hrusky i Moravska Nova Ves w pobliżu granicy ze Słowacją. Najnowsze doniesienia mówią co najmniej pięciu ofiarach śmiertelnych. Kilkaset osób mogło odnieść obrażenia. Ekipy ratunkowe przeszukują ruiny zawalonych domów. Około 75 tys. odbiorców nie ma prądu.

Tornado i burze z gradem wielkości piłek tenisowych przeszły w czwartek nad położonymi w pobliżu granicy ze Słowacją regionami Brzecławia i Hodonina w kraju (województwie) południowomorawskim. Bardzo silny wiatr pozrywał dachy, połamał drzewa i poniszczył samochody. Na miejsce skierowano ponad 100 jednostek straży pożarnej. Czeskie służby ratunkowe wsparły ekipy z Austrii i Słowacji.

O pieciu ofiarach nawałnic informuje czeska telewizja publiczna, powołując się na dane policji. Rano rzeczniczka służb ratowniczych Michaela Bothova informowała o trzech zabitych.

Reklama

Nie ma precyzyjnych danych o osobach rannych. Media informują o setkach poszkodowanych. Rzeczniczka Bothova mówiła o 63 osobach, które trafiły do szpitali, ale podkreśliła, że ta liczba dotyczy tylko osób, których przywiozły ekipy ratunkowe. Poszkodowani mieli stłuczenia, złamania otwarte i urazy głowy. Część osób opatrzono na miejscu i nie było potrzeby ich hospitalizacji.

Strażacy z psami i ze specjalistycznym sprzętem przeszukują ruiny domów w trzech wioskach położonych między Hodoninem a Brzecławiem. Pracuje tam około 100 jednostek straży pożarnej. Ekipy ratunkowe wspierają wojskowi saperzy z południowych Czech.

Według ostatnich doniesień około 75 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu. Najczęstszą przyczyną awarii są powalone drzewa, które zerwały linie energetyczne. W niektórych miejscach przewody zerwał silny wiatr.

Przedstawiciele lokalnych władz mówią o zrównaniu z ziemią przez tornado połowy wsi Hruszki. Silny wiatr miotał na domy samochody. Miejscowy kościół został pozbawiony dachu, zawaliła się wieża. Z korzeniami zostały wyrwane stare lipy. Wichura przewróciła autobus. Zablokowana został autostrada D2 prowadząca z Brna do granicy ze Słowacją i dalej do Bratysławy.

Solidarność z Czechami

"W związku z tragicznymi wieściami z Czech, chciałbym wyrazić współczucie dla wszystkich rannych i ich rodzin. Zapewniam o polskiej solidarności i gotowości niesienia pomocy" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Pomoc Czechom zadeklarowli Węgrzy. Rząd Węgier udzieli Republice Czeskiej, gdzie w czwartek przeszły gwałtowne burze i tornado, błyskawicznej pomocy wysokości 20 mln forintów (57 tys. euro) na likwidację skutków klęsk żywiołowych i odbudowę kościoła w miejscowości Hruszky - poinformowano w piątek.

Kancelaria premiera Viktora Orbana podała, że pomoc w ramach programu Hungary Helps zostanie udzielona we współpracy z Węgierską Ekumeniczną Organizacją Pomocy poprzez darowiznę przedmiotów materialnych na "wspólnie określone cele humanitarne" oraz odbudowę zniszczonego podczas wichury kościoła katolickiego w Hruszkach.

Jak podkreślono, węgierska pomoc jest wyrazem "braterskiego współczucia ze strony Węgier i solidarności Grupy Wyszehradzkiej".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy