Reklama

Reklama

Czechy przywracają kontrolę na granicy ze Słowacją. Powodem ogromny wzrost liczby migrantów

Rząd Czech zadecydowano o przywróceniu czasowej kontroli na granicy ze Słowacją. Na początek kontrole będą obowiązywać przez dziesięć dni i zostaną wprowadzone w nocy ze środy na czwartek. Decyzja rządu wynika ze wzrostu liczby migrantów przekraczających granicę.

O decyzji rządu poinformował w poniedziałek późnym wieczorem premier Czech Petr Fiala. W pierwszej fazie kontrole zostaną przywrócone na dziesięć dni. Ten czas, zdaniem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Vita Rakuszana, zostanie wykorzystany na negocjacje ze stroną słowacką.

Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9500 migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330. Od początku 2022 r. już 11 tys.

Czechy. Nowe zasady mają zniechęcić migrantów

Zdaniem premiera sytuacja bezpieczeństwa w Czechach ma charakter stabilny. Cudzoziemcy, pochodzący głównie z Syrii, wykorzystują Czechy jako kraj tranzytowy.

Reklama

Premier dał wyraz przekonaniu, że dzięki podjęciu środków zapobiegawczych uda się zniechęcić migrantów do korzystania z trasy przez Czechy. Praga przygotowuje też nowelizację kodeksu karnego, która znacznie zwiększyłaby kary za przemyt ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy