Reklama

Reklama

Czechy. Prezydent Milosz Zeman wyszedł ze szpitala na własną prośbę. Wrócił po kilku godzinach

Prezydent Czech Milosz Zeman został przyjęty do szpitala po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa - poinformowała w czwartek agencja Reutera. Kilka godzin wcześniej Zeman opuścił Centralny Szpital Wojskowy (CVN) w Pradze na własną prośbę. Z powodu złego stanu zdrowia spędził w nim ostatnie sześć tygodni.

O ponownym przyjęciu Milosza Zemana do szpitala jako pierwsze poinformowało radio Frekvence 1. Doniesienia potwierdziła kancelaria czeskiego prezydenta. Zeman ma przechodzić COVID-19 bezobjawowo.

Kilka godzin wcześniej Zeman wyszedł ze szpitala w Pradze po sześciu tygodniach leczenia - na własną prośbę. CVN w komunikacie podkreślił, że Zeman chciał zakończyć hospitalizację i zająć się obowiązkami państwowymi. Odpowiedzialność za opiekę nad stanem zdrowia prezydenta miała przejąć prywatna firma Senior Home Group należąca do Penta Hospitals CZ.

Zobacz też: Granica polsko-białoruska. Milosz Zeman proponuje wsparcie czeskiego wojska

Przewodniczący kolegium lekarzy, które oceniało stan zdrowia Zemana, rektor Uniwersytetu Karola w Pradze Tomasz Zima informował media, że prezydentem miał opiekować się przez 24 godziny na dobę zespół pięciu lub siedmiu pracowników medycznych. W Zamku w Lanach, oficjalnej rezydencji czeskiej głowy państwa, położonym 35 km od Pragi, zostały przygotowane specjalne pomieszczenia.

Reklama

Kolejna noc w szpitalu

10 października karetka przewiozła prezydenta Czech do CVN w Pradze. Początkowo był na oddziale intensywnej opieki medycznej, następnie na oddziale rehabilitacyjnym. Po przeniesieniu do standardowego pokoju szpitalnego Zeman zaczął przyjmować gości, także wizyty związane z obowiązkami głowy państwa.

W CVN prezydent spędził 46 nocy. Według członka prezydenckiego konsylium, chirurga Pavla Pafka, który przed laty operował prezydenta Vaclava Havla i opiekował się nim, Zeman ma przewlekłą chorobę wątroby. Cierpi też na neuropatię nóg związaną z cukrzycą. Według zapowiedzi w piątek w Lanach prezydent mianuje nowego premiera, którym ma być Petr Fiala.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy