Reklama

Reklama

Czechy: Porozumienie koalicji w sprawie struktur i programu nowego rządu

Dwie koalicje wyborcze SPOLU i PIRSTAN, po kilkunastogodzinnym maratonie rozmów, porozumiały się we wtorek w sprawie struktury centroprawicowego gabinetu Petra Fiali, lidera prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) i uzgodniły we program nowego rządu Czech.

Umowa koalicyjna z udziałem obu aliansów wyborczych ma być podpisana w przyszły poniedziałek.

Liderzy pięciu ugrupowań politycznych, które w wyborach do Izby Poselskiej 8 i 9 października zdobyły większość 108 mandatów, startując w nich jako dwie koalicje: SPOLU i PIRSTAN, potwierdzili gotowość do podpisania umowy koalicyjnej.

Wynegocjowany program rządu i jego strukturę muszą jeszcze zaakceptować kierownicze gremia poszczególnych partii, ale przyjmuje się, że umowa koalicyjna będzie podpisana w poniedziałek o godzinie 11, a zatem w rekordowo krótkim czasie od ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych. We wtorek uzgodniono, że w skład nowego gabinetu Petra Fiali wejdzie, poza premierem, jeszcze 17 ministrów, o dwóch więcej niż w kończącym swe urzędowanie gabinecie Andreja Babisza.

Reklama

Kto obejmie stanowiska?

Koalicja SPOLU będzie miała w rządzie 10 ministrów. Tworzącym ten sojusz wyborczy ODS, KDU-CzSL (Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej) oraz ruchowi Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt (TOP09) przypadną resorty finansów, obrony, pracy, transportu, rolnictwa, zdrowia, środowiska, sprawiedliwości, kultury oraz nowo utworzone stanowisko ministra do spraw nauki, badań i innowacji. Druga z koalicji - PIRSTAN, czyli partia Piratów oraz ruch Burmistrzowie i Niezależni (STAN) ma mieć siedem stanowisk. Policy reprezentujący PIRSTAN obejmą teki szefów resortu spraw wewnętrznych, przemysłu, szkolnictwa, rozwoju regionalnego, spraw zagranicznych oraz dwa nowe stanowiska ministerialne do spraw legislacyjnych oraz spraw europejskich.

Petr Fiala na konferencji prasowej po wtorkowych rozmowach koalicyjnych powiedział, że podział stanowisk pomiędzy partie tworzące oba sojusze wyborcze leży w gestii tworzących je partii i ruchów. Przyszły premier nie chciał mówić o sprawach personalnych, ale według nieoficjalnych informacji w mediach ministrem finansów ma być przedstawiciel ODS, Zdeniek Stanjura, ministrem spraw wewnętrznych lider ruchu STAN, Vit Rakuszan, ministrem zdrowia Vlastimil Valek, a ministrem spraw zagranicznych przedstawiciel Piratów, Jan Lipavski. Fiala zaznaczył, że choć nazwiska są ważne, to powinny one zostać upublicznione dopiero po tym, gdy zostaną przedłożone prezydentowi kraju Miloszowi Zemanowi.

Prezydent od 10 października br. przebywa w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze na oddziale intensywnej opieki medycznej. Informacji na temat stanu zdrowia głowy państwa i zdolności do wypełniania obowiązków konstytucyjnych jest niewiele. Fiala powiedział, że z prezydentem spotka się gdy Zeman zostanie przeniesiony z OIOM na zwyczajny oddział szpitalny. Terminu tego transferu nie sprecyzował.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje