Reklama

Czechy: Pierwsza runda wyborów prezydenckich rozpoczęta

W Czechach o godz. 14 zaczęło się dwudniowe głosowanie w wyborach prezydenckich. W piątek potrwa do godz. 22 i będzie kontynuowane w sobotę w godzinach 8-14. O urząd szefa państwa ubiega się dziewięciu kandydatów. Faworytem jest walczący o reelekcję Milosz Zeman.

Zdaniem ekspertów Zeman, który przed pięciu laty wygrał pierwsze powszechne głosowanie w wyborach prezydenckich, tym razem raczej nie pokona konkurentów w pierwszej turze. Za dwa tygodnie może się zmierzyć z jednym z ośmiu konkurentów. Z tego grona największe szanse na przejście do drugiej tury mają: były szef Akademii Nauk Jirzi Drahosz, autor tekstów piosenek pop i były właściciel firmy bukmacherskiej Michal Horaczek oraz były dyplomata i współpracownik Vaclava Havla Pavel Fischer.

Analitycy podkreślają również, że jeśli dojdzie do drugiej tury, to zwycięstwo urzędującego prezydenta Zemana nie jest rzeczą oczywistą. Dziennik "Lidove Noviny" na pierwszej stronie w piątek dał tytuł - "ośmiu przeciwko Zemanowi".

Reklama

Agencja CTK informuje o komplikacjach z rozpoczęciem głosowania w jednym z lokali w Karwinie, w północno-wschodniej części kraju. W szkole, gdzie miał być lokal wyborczy, zanotowano przypadki zachorowań na żółtaczkę. W tej sytuacji wyborcy będą głosować w innym miejscu, o czym informowano ich m.in. w ulotkach.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy