Reklama

Czechy: Awaryjne lądowanie samolotu lecącego do Polski

Na praskim lotnisku awaryjnie lądował samolot linii Enter Air lecący z Las Palmas do Warszawy. Według informacji podawanych przez czeskie media, jeden z pasażerów miał grozić zdetonowaniem bomby.

Samolot wylądował na płycie lotniska w Pradze, jednostka antyterrorystyczna wyprowadziła z pokładu sprawcę alarmu. Pasażerowie zostali ewakuowani.

Z doniesień medialnych wynika, że samolotem podróżowało 160 osób, w większości Polacy.

Doszło do "incydentu dotyczącego bezpieczeństwa"

Polski MSZ potwierdził, że doszło do "incydentu dotyczącego bezpieczeństwa", który zmusił samolot do lądowania. - Polacy stanowili większość pasażerów maszyny - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Joanna Wajda. Dodała, że na miejscu jest obecny polski konsul, który ewakuowanym udziela niezbędnej pomocy. Pasażerowie zostaną zakwaterowani w hotelach, a samolot będzie mógł odlecieć do Polski najwcześniej jutro przed południem.

Reklama

Na miejsce przybyli policyjni eksperci od materiałów wybuchowych, którzy sprawdzają samolot - Boeing 737.

Przewoźnik zapewnił, że wysłał zastępczy samolot po pasażerów, ponieważ załodze lecącej z Wysp Kanaryjskich do Warszawy skończyły się godziny, w których mogła pracować.

Czeska telewizja publiczna CT podała, że na lotnisko udali się szef policji Tomas Tuhy oraz minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.

"Chodzi bardziej o osobę "obłąkaną" niż terrorystę"

Jak poinformował Chovanec, udało się wyprowadzić z samolotu osobę, która groziła eksplozją. Zdaniem ministra chodzi bardziej o osobę "obłąkaną" niż terrorystę. Według portalu idnes.cz, zatrzymany to obywatel Polski.

Czeski minister zaznaczył też, że samolot musi być dokładnie sprawdzony i wyleci w dalszą podróż najwcześniej jutro.

Wszyscy pasażerowie zostali bezpiecznie ewakuowani z samolotu do terminala. Noc spędzą najprawdopodobniej w Pradze.

W piątek inny samolot Enter Air, lecący do Larnaki, musiał zawrócić na lotnisko w Warszawie, prawdopodobnie z powodu kolizji z ptakiem.


IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy