Reklama

Reklama

Cyryl I zakażony koronawirusem. Patriarcha odwołał wszystkie spotkania

Cyryl I otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19 - przekazał Kościół Prawosławny. Moskiewski patriarcha ma 75 lat. Poparcie zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej dla wojny w Ukrainie zwróciło uwagę na istotną rolę kościoła w kremlowskiej propagandzie. Cyryl od lat jest oddanym sojusznikiem Władimira Putina.

Cyryl I, głowa Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19 - poinformowała służba prasowa Kościoła Prawosławnego.

Patriarcha odwołał wszystkie zaplanowane podróże i wydarzenia, ponieważ cierpi na "ciężkie objawy" wymagające odpoczynku w łóżku i izolacji. Jego stan jest "zadowalający" - przekazano w komunikacie.

Cyryl ma 75 lat.

Patriarcha mocno wspiera Władimira Putina

Rosyjska Cerkiew Prawosławna stała się potężnym graczem politycznym i orędownikiem zwrotu Rosji w kierunku konserwatywnych wartości społecznych. Motorem tego procesu jest Cyryl I. Wspiera on też politykę Władimira Putina.

Reklama

Postać zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi przyciąga też wzmożoną uwagę ze względu na jego stanowisko wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy Gwardii Narodowej Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi wojnę.

Otwarte poparcie dla inwazji sprawiło, że od Cyryla odwróciła się ukraińska Cerkiew podlegająca Patriarchatowi Moskiewskiemu. Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy