Reklama

Reklama

Cypr: Rząd zawiesi program wydawania tzw. złotych paszportów

Rząd Cypru zamierza zawiesić od 1 listopada program wydawania tzw. złotych paszportów, czyli nadawania obywatelstwa kraju w zamian za inwestycje - poinformował we wtorek (13 października) rzecznik rządu Kyriakos Kuszos.

Według agencji CNA krytykowany m.in. przez Komisję Europejską program ma zostać zawieszony "w obecnej formie", jednak nie jest jasne, czy władze Cypru całkowicie z niego zrezygnują. Jak podał na Twitterze urząd prezydenta Cypru, decyzja ma związek ze "słabościami oraz nadużywaniem zasad programu".

Dziennikarze ujawnili proceder

Decyzja została podjęta po tym, jak w ramach dziennikarskiej prowokacji reporterzy Al-Dżaziry nagrali przewodniczącego cypryjskiego parlamentu Demetrisa Syllurisa oferującego pomoc w uzyskaniu cypryjskiego paszportu osobie podającej się za chińskiego kryminalistę. We wtorek Sylluris zapowiedział zawieszenie wykonywania swoich obowiązków na czas śledztwa w sprawie.

Reklama

Dotychczas, aby zdobyć obywatelstwo Cypru, wystarczyło zainwestować co najmniej dwa mln euro w kraju oraz spełnić szereg innych wymogów formalnych, choć kryteria te nie zawsze były przestrzegane.

W sierpniu dziennikarskie śledztwo Al-Dżaziry ujawniło, że Cypr "sprzedawał" paszporty kryminalistom, osobom zaangażowanym w pranie brudnych pieniędzy i politykom oskarżanym o korupcję z ponad 70 krajów, najwięcej z Rosji, Ukrainy, Chin i krajów Bliskiego Wschodu.

We wrześniu komisarz UE ds. praworządności Didier Reynders zapowiedział, że zastanowi się nad wszczęciem postępowania przeciwko Cyprowi w sprawie programu tzw. złotych paszportów.

Nie tylko Cypr

Oprócz Cypru obywatelstwo za pieniądze oferują także dwa inne państwa członkowskie UE: Malta i Bułgaria. 

W obu przypadkach programy te budziły wiele podejrzeń i wątpliwości.

Reklama

Reklama

Reklama