Reklama

Reklama

Cyklon Zorba szaleje na południu Grecji

Ulewy i burze towarzyszą cyklonowi Zorba, który szaleje w sobotę na południu Grecji, w szczególności na wyspie Kithira i w rejonie miasta Kalamata. Żywioł spowodował przerwy w dostawach prądu w południowej części Peloponezu. Niektóre tereny nadmorskie zostały zalane. Silny wiatr powoduje wyjątkowo wysokie fale.

Oczekuje się, że w dalszej części dnia cyklon Zorba - jak nazywają to zjawisko media i portale meteorologiczne - będzie przesuwał się na wschód i dotrze w okolice Aten oraz na Cyklady. 

Wiatr ma w porywach osiągać prędkość do 100 km na godzinę.

W południowej części Grecji wciąż występują przerwy w dostawach prądu. 

W wielu miejscach południowego Peloponezu samochody z trudnością poruszają się po drogach. Część z tras jest nieprzejezdna. Siła wiatru na morzu dochodzi do 10 stopni w skali Beauforta, dlatego wprowadzono zakaz wypływania promów z portów w Pireusie, Rafinie i Lawrio. 

Władze apelują do mieszkańców i turystów odpoczywających w tym rejonie o zachowanie szczególnej ostrożności. Zalecają, aby nie wychodzili bez potrzeby z domów i nie jeżdźili samochodami przy złej pogodzie. 

Alerty pogodowe obowiązują też na południu Włoch i w Turcji. 

Cyklon, który powstał nad południowymi rejonami Morza Śródziemnego, jest nazywany przez meteorologów medikanem. Tworzy się przy temperaturze poniżej 26 stopni, zwykle w okresie od września do stycznia, głównie nad Morzami Śródziemnym i Jońskim. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama