Reklama

Reklama

Currywurst zdetronizowana. Niemcy mają nowe ulubione danie

Pandemia koronawirusa zmienia prawie wszystko, nawet karty menu w stołówkach firmowych w Niemczech. Przez 28 lat currywurst z frytkami był ulubionym daniem Niemców w pracy. W czasie pandemii klasyk stracił jednak pierwsze miejsce - na rzecz spaghetti bolognese.

- Restauracje firmowe często tworzą promocje wokół currywurst, ale w ubiegłym roku nie udało im się tego robić - mówi szef tworzącej coroczny ranking ulubionych potraw firmy cateringowej Apetito Guido Hildebrandt, wyjaśniając zaskakującą zmianę.

"I rzeczywiście, codzienne życie i metody pracy w stołówkach w całej republice bardzo się zmieniły w wyniku pandemii koronawirusa" - pisze w środę dziennik "Welt".

Kłopoty firmowych restauracji

Firmy cateringowe prowadzą na zlecenie restauracje na terenie firm. "Ten biznes zmalał o prawie jedną trzecią w 2020 r., jak pokazują aktualne dane Niemieckiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji (Dehoga) oraz specjalistycznego magazynu "GV-Praxis" - z dwóch miliardów do zaledwie 1,38 miliarda euro. Jeśli weźmiemy tylko miesiące od marca 2020 do lutego 2021, minus wynosi nawet ponad 40 procent w porównaniu z odpowiednimi wartościami z poprzedniego roku" - informuje "Welt".

Reklama

Z drugiej strony, zapotrzebowanie na posiłki abonamentowe dostarczane do domów wzrosło ogromnie. "W szczególności seniorzy mają posiłki dostarczane w modelu abonamentowym, aby nie musieli zbyt często wychodzić z domu w czasie pandemii. W tym przypadku Apetito odnotowuje wzrost o 23 procent. I tu, inaczej niż w przypadku currywurst, nie nastąpiła zmiana warty: jak co roku ulubionym daniem seniorów była rolada wołowa ze skwarkami, gotowanymi ziemniakami i czerwoną kapustą" - podaje dziennik.

800 mln porcji rocznie

Currywurst, klasyka niemieckiego fast foodu, to podawana na gorąco grillowana, pieczona lub gotowana kiełbasa wieprzowa posypana dużą ilością curry i polewana specjalnym sosem na bazie pomidorów. Potrawa jest sprzedawana w Niemczech w ilości 800 milionów porcji rocznie. Currywurst jest popularne nie tylko wśród Niemców. Zagraniczni turyści odwiedzający niemieckie miasta za punkt honoru stawiają sobie spróbowanie legendarnych kiełbasek.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje