Reklama

Co się dzieje z żoną Kim Dzong Una?

Ri Sol-ju, żona przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, od siedmiu miesięcy nie pokazuje się publicznie. Komentatorzy spekulują, że albo jest w ciąży albo wypadła z łask młodszej siostry Kima - Kim Yo-Jong - która jest uważana, za szarą eminencję władzy w Pjongjangu.

Ri była widziana po raz ostatni 28 marca podczas wizyty w nowym kompleksie zdrowotnym w stolicy Korei Płn. Od tego czasu jej mąż Kim Dzong-Un wielokrotnie występowal publicznie - choćby na pierwszym od 36 lat kongresie partii.

W rozmowie z "The Daily Telegraph" profesor tokijskiego Waseda University Toshimitsu Shigemura powiedział, że zniknięcie Ri może mieć kilka przyczyn.

"Ri może być ciąży albo w małżeństwie pojawiły się problemy. Dodatkowo mieliśmy informacje o niestabilności w Pjongjangu, a nawet kilka prób zamachu stanu, m.in. przez wojskowych. Możliwe, że Ri nie pokazuje się publicznie ponieważ jest ściśle strzeżona" - zauważył Shigemura.

Reklama

Profesor zwrócił również uwagę na pozycję młodszej siostry Kima - Kim Yo-jong, która ma na brata duży wpływ. "Podczas gdy Kimowi brak politycznych zdolności, siostra wydaje się dużo zręczniejsza w politycznych manewrach potrzebnych, by utrzymać go przy władzy".

Po raz pierwszy Ri zniknęła z publicznego widoku w 2012 roku. Niedługo potem ujawniono, że pod koniec 2012 roku urodziła córkę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama