Reklama

Reklama

CNN: USA wzmacniają kontrolę nad działaniami Kim Dzong Una

USA wysłały drugi lotniskowiec atomowy do patrolowania wód w pobliżu Półwyspu Koreańskiego - poinformowały w piątek telewizja CNN i południowokoreańska agencja Yonhap. Jest to odpowiedź na rosnące napięcie w stosunkach z Koreą Północną.

Według nich USS Ronald Reagan weźmie prawdopodobnie wraz z lotniskowcem USS Carl Vinson udział w ćwiczeniach na zachodnim Pacyfiku. W dłuższej perspektywie planuje się, że pierwszy z tych okrętów, którego portem macierzystym jest Jokosuka w Japonii, wymieni w regionie drugą jednostkę - podała CNN, powołując się na przedstawicieli Pentagonu.

Po nowych północnokoreańskich próbach rakietowych USA wysłały pod koniec kwietnia już po raz drugi w tym roku USS Carl Vinson na wody koreańskie. Według marynarki wojennej USA, od lat w zachodniej części Oceanu Spokojnego zdarzają się patrole dwóch lotniskowców naraz.

Reklama

Wbrew nałożonym na nią restrykcjom ONZ Korea Północna przeprowadziła w niedzielę ponownie próbny start rakiety balistycznej średniego zasięgu. W ocenie amerykańskich ekspertów test ten mógł być kolejnym krokiem w kierunku zbudowania rakiety międzykontynentalnej.

USS Ronald Reagan wypłynął ze swej bazy w Jokosuce we wtorek. Jak oświadczył wtedy rzecznik działającej na zachodnim Pacyfiku VII Floty USA, lotniskowiec udał się na regularny wiosenny patrol, który potrwa trzy do czterech miesięcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje