Reklama

CNN: Rosyjski myśliwiec wykręcił beczkę nad amerykańskim samolotem

Rosyjski myśliwiec Su-27 wykręcił beczkę nad amerykańskim samolotem zwiadowczym RC-135 w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem - poinformowała w piątek telewizja CNN, powołując się na dwóch przedstawicieli sektora obronności USA.

Według CNN rosyjski samolot zbliżył się do amerykańskiej maszyny na odległość ok. 30 metrów.

Jeden z przedstawicieli sektora obronności USA, cytowany anonimowo przez CNN, powiedział, że był to bardzo niebezpieczny manewr. Dodał, że oczekuje, iż USA wyrażą zaniepokojenie wobec strony rosyjskiej.

Drugi incydent w kwietniu

CNN donosi, że jest to już drugi niebezpieczny manewr w postaci "wykręcenia beczki" nad amerykańskim samolotem przez Rosjan w tym miesiącu. 14 kwietnia rosyjski myśliwiec wykonał "błędne i agresywne manewry", przelatując w odległości około 15 metrów od końcówki skrzydła amerykańskiego RC-135 - powiedziała Danny Hernandez, rzecznik Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Formalne protesty

Reuters odnotowuje, że władze USA składały w przeszłości formalne protesty, kiedy dochodziło do takich incydentów. Agencja wskazuje na "coraz bardziej agresywne zachowanie militarne Rosji wobec państw zachodnich" i przypomina, że ostatnio rosyjskie samoloty wojskowe przelatywały niebezpiecznie blisko nad amerykańskim okrętem na Bałtyku.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama