Reklama

Reklama

Cipras i Putin rozmawiali o "umocnieniu" stosunków

​Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Grecji Aleksis Cipras omówili "perspektywy umocnienia stosunków dwustronnych" w rozmowie telefonicznej w piątek - poinformowała służba prasowa Ciprasa. Putin zatelefonował do Ciprasa, by pogratulować mu zwycięstwa w wyborach.

Lewicowa Syriza wygrała niedzielne wybory parlamentarne, a Aleksis Cipras rozpoczął po raz drugi kadencję na stanowisku premiera, które zajmował już w tym roku od stycznia do sierpnia.

Obaj politycy potwierdzili zainteresowanie umocnieniem współpracy we wszystkich dziedzinach, w tym w energetyce - poinformowała z kolei służba prasowa Kremla.

Agencja AFP przypomina, że mimo kryzysu na Ukrainie Cipras od początku pełnienia funkcji premiera podtrzymywał tradycyjne więzi łączące Ateny z Moskwą, co wywoływało pewne zaniepokojenie w Unii Europejskiej.

Reklama

AFP przypomina, że na przestrzeni dwóch miesięcy premier Grecji był dwukrotnie w Rosji, gdzie spotykał się z Putinem. W czerwcu na forum w Petersburgu ministrowie energetyki Rosji i Grecji podpisali memorandum w sprawie budowy planowanego gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) przez terytorium Grecji. Budowę miała sfinansować Rosja.

Reklama

Reklama

Reklama