Reklama

Reklama

Chwile grozy w powietrzu. Trzy metry dzieliły ich od tragedii

Chwile grozy przeżyli piloci samolotu EasyJet, który wyleciał z lotniska Gatwick w kierunku Grecji. Trzy metry obok maszyny przeleciał dron. Stało się to na wysokości około 5 tys. metrów - ponad 40 razy wyższej od dopuszczalnej dla tego typu urządzeń. Eksperci ocenili, że istniało bardzo poważne ryzyko kolizji i nadali zdarzeniu kategorię "A".

Zgodnie z brytyjskim prawem dronom nie wolno latać w pobliżu lotnisk, a także na wysokości powyżej 120 metrów. Tymczasem pewien nieodpowiedzialny mieszkaniec hrabstwa Kent swojego drona wypuścił na wysokość blisko 5 tys. metrów. 

Do zdarzenia doszło w lipcu, jednak to teraz informują o tym brytyjskie media.

Niebezpieczny incydent na niebie. Dron tuż obok lecącego samolotu

Piloci samolotu EasyJet, który chwilę wcześniej wystartował z lotniska Gatwick i skierował się w stronę Grecji, zeznali, że około 20 mil na zachód od Dover dostrzegli z kokpitu zbliżające się w ich kierunku "czarne, cylindryczne" urządzenie

Reklama

W pewnym momencie pierwszy pilot usłyszał niepokojący dźwięk i pomyślał, że dron uderzył w samolot. Szybko okazało się, że mylnie ocenił odgłos, który doszedł do kokpitu z kabiny. Do zderzenia brakowało jednak bardzo niewiele. Urządzenie przeleciało zaledwie trzy metry od maszyny.

Piloci boeinga ze 180 osobami na pokładzie natychmiast poinformowali o sprawie wieżę kontroli lotów.

Dron posłany zbyt wysoko. Sprawcy grozi więzienie

Dron, który omal nie uderzył w samolot linii EasyJet, leciał na wysokości ponad 40 razy wyższej od tej dopuszczalnej. Obecnie trwa śledztwo dotyczące narażenia boeinga i 180 osób na pokładzie. Osobie, która posłała drona, grozi nawet do pięciu lat więzienia.

Eksperci z UK Airprox Board, którzy badają niebezpieczne, "bliskie spotkania" samolotów z dronami, nadali incydentowi kategorię "A", co oznacza, że w Kent istniało bardzo poważne ryzyko kolizji.

Jak wskazali, istnieje obawa, że zderzenie maszyny z dronem mogłoby uszkodzić silnik samolotu lub rozbić szybę kokpitu

Reklama

Reklama

Reklama